Menu
Úvod  › 

Jak zařídit pokoj pro alergika

Možná vás napadne, že pokoj alergika působí až sterilně čistě a je smutný, bez všech těch roztomilých plyšáků, barevných koberečků a dalších bytových textilií. To však není pravda. I pokoj alergika může být útulný a roztomilý. Dá se toho docílit barvami, moderními materiály a vhodným vybavením.

V ČR trpí různými alergiemi až 35% dětské populace, přičemž nejčastěji se jedná o alergickou rýmu a atopický ekzém. Bronchiální astma má pak přibližně 15% dětí, přičemž dětských pacientů každoročně přibývá. Projevy alergie mohou být pouze otázkou sezóny, přesto je vhodné přizpůsobit dětský pokoj dítěti tak, aby v něm bylo co nejméně dráždivých složek (roztoči, prach, chlupy domácích mazlíčků, kouř apod.)

Zdroj:Pokoj pro alergika

Čistota půl zdraví

Rodiče malého alergika budou muset počítat s častějším úklidem dětského pokoje. To znamená, že už při zařizování pokojíčku je vhodné myslet na praktické materiály. Snadno udržovatelná podlaha, umyvatelné plochy - nábytek, psací stůl, postel. Ideální je zvolit dřevo. Celočalouněná postel by v tomto případě nebyla vhodná.

Ložní prádlo

Ložní prádlo se doporučuje kupovat s přírodních materiálů, kdy je možné prát na vyšší stupeň, při kterém se nežádoucí alergeny zničí. Počítejte rovněž s tím, že budete ložní prádlo prát častěji.

Kobereček? A proč ne?

Chcete-li dítěti zařídit útulný pokojíček, musíte přemýšlet o vhodnosti materiálu. Dnes už je možné pořídit i celoplošné koberce pro alergiky, jsou vyrobené ze speciálních vláken. Nicméně pro dítě je lepší variantou běhoun, který lze udržovat snadněji.

Stínící technika

V tomto případě jsou lepší žaluzie nebo plastové rolety, které se mohou luxovat a omývat. Závěsy s dětskými motivy jsou roztomilé, ale to některé rolety či žaluzie také. Mohou být nejen veselých barev, ale i s dětskými motivy.

Veselé barvy

Dětský pokoj úžasně rozzáří veselé barvy na stěnách. Na útulnosti či roztomilosti přidají také dětské motivy, které můžete na zeď nakreslit netoxickými barvami, případně koupit nalepovací dekorativní tapety.

A co plyšáci?

Dnes už naštěstí existují i plyšové hračky pro alergiky. Těch se úplně vzdávat nemusíte. Bohatě vystačí, když budete o plyšáky pravidelně pečovat. Ty menší můžete prát, větší luxovat a čistit pěnou na textilie. Dobré je také sem tam strčit nějakého plyšáka do mrazničky. Jestli roztoči něco nesnáší, pak je to zima. Tudíž v mrazničce je zničíte. Větší plyšáky pak můžete v zimě strčit na balkón.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články