Menu
Úvod  › 

Co je dobré vědět o ženšenu?

Pozitivní vlastnosti ženšenu (botanický název Panax ? odvozeno z řeckého Panakos, tedy všelék), znali už staří Řekové. Ženšen obsahuje látky, které dokáží léčit. Používá se především kořen, který se suší a poté se z něj vyrábějí kapky, pilulky, čaje. Ženšen má celou řadu pozitivních vlastností na lidský organismus.

Z Řecka si odskočíme ještě do Číny. Ženšen znali již čínští císaři před dvěma tisíci lety. Dopřávali si jej zároveň s houbami Ganoderma (dnes se Ganoderma přidává do kávy) a Cordyceps. Toto významné trio bylo umožněno konzumovat pouze císaři - pro něj přeci jen to nejlepší.

Zdroj: https://pixabay.com/sk/%C5%BEen%C5%A1en-sansam-641890/

Jaké další názvy nese ženšen?

Ženšen mimo jiné nese i řadu názvů, jako třeba: zázrak přírody, dar bohů, božská tráva, kořen života. Tento dar bohů je de facto relikt rostoucí již v třetihorách, před více než milionem let. Dokázal se přizpůsobit tvrdým klimatickým změnám až do dnešní doby. Na straně jedné existují kořeny staré až 400 let, na druhé straně má dar bohů schopnost upadat do vegetačního klidu i na několik desítek let.

Vliv ženšenu na lidské zdraví

V kořenu ženšenu se nacházejí zdraví prospěšné minerály, silice, peptidy, saponiny, glykosidy, ginsenosidy. K čemu jsou všechny tyto látky dobré? Díky všem jmenovaným látkám, které ženšen obsahuje, dokáže v lidském těle pozitivně ovlivnit jak psychické tak fyzické zdraví člověka.

Dokáže posilovat imunitu, podporovat cévní i nervovou soustavu, kladně ovlivňuje krevní oběh, zlepšuje činnost mozku a podporuje paměť. Používá se dokonce i jako afrodisiaka. Stimuluje hormonální systém, zlepšuje látkovou výměnu, podporuje hojení ran. Má prokazatelné protinádorové působení, tlumí rozvoj metastáz. Je rovněž skvělým pomocníkem při léčbě Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby.

Výtečný stimulant

Díky ženšenu nebudete potřebovat kafe nebo čaj, protože dodává tolik energie, že další stimulanty nejsou potřeba. Ani se další užití stimulantů nedoporučuje s jedinou výjimkou. Skvěle se doplňuje s guaranou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články