Menu
Úvod  › 

Co je a jak se projevuje mentální anorexie

Úmyslné odmítání potravy aneb mentální anorexie patří do řad psychosomatických onemocnění. Jedná se o psychické onemocnění, při kterém má takto nemocný člověk utkvělou avšak paradoxní představu o své tloušťce. Slovo se dá česky vyložit i jako nechutenství. Společně s bulimií patří mezi poruchy příjmu potravy.

Nejčastěji propukne toto onemocnění ve věku 14 až 18 let, ale může se vyskytnout dříve nebo později. Anorexie není problémem pouze dívek, ale i chlapců. Začíná většinou jako reakce na vzniklou životní situaci, se kterou se nedokáže dívka či chlapec vyrovnat. Bohužel mentální anorexie není pouze nevinným experimentem, může zanechat trvalé následky.

Zdroj:Anorexia

Trvalé následky i smrt

Vědecké odhady říkají, že 10% postižených nelze dokonce ani zachránit a mnohé případy končí i smrtí. Možná si kladete otázku, co může na léčbě této nemoci být tak složitého? Stačí se přece pořádně najíst a vše by mělo být zase v pořádku. Právě v tom spočívá problém - přesvědčit nemocného, aby začal jíst. V pokročilých případech, aby se nechal hospitalizovat. K úmrtím dochází často proto, že pacient nenastoupil léčbu včas a organismus prodělal nevratné změny. Jaké jsou varovné signály mentální anorexie?

Varovné signály mentální anorexie

Tělo člověka trpící mentální anorexií začíná štěpit vlastní bílkoviny, v důsledku tohoto dívky ztrácejí menstruaci. Nutno zmínit, že užívá-li dívka nebo žena hormonální antikoncepci, menstruaci neztrácí, nelze tedy spoléhat pouze na jediný příznak. Pokračuje-li hladovění i poté, co tělo vstřebalo bílkoviny pohlavního aparátu, přichází na řadu i další důležité orgány, jež jsou důležité pro přežití.

Nasávají změny v oblasti trávicího traktu - sliznice žaludku je drážděná kyselinou, vzniká zánět a nezřídka i žaludeční vředy. Dojde ke značnému snížení střevní peristaltiky a střevo je téměř nepohyblivé. Při tomto stavu trávicího ústrojí začíná být pro organismus velmi obtížné zpracovat potravu, pokud nějakou takový člověk přijme. Výjimkou nejsou v pokročilejším stádiu ani srdeční a oběhové potíže, protože tělo přechází na pomalejší - úspornější režim a dochází ke zpomalení tepové frekvence a poklesu krevního tlaku a snížení tělesné teploty.

Pilulky na hubnutí, zvracení, fyzická zátěž

Osoba trpící mentální anorexií nedovoluje vlastnímu tělu spustit obranné mechanismy a navíc ještě stupňuje fyzickou zátěž - usiluje o zrychlení metabolismu třeba cvičením a užitím preparátů na hubnutí. Nezřídka takový člověk vyvolává i zvracení, aby se zbavil přijaté potravy a nechtěných kalorií. Objevit se mohou mdloby a náhlé selhání srdce.

K závažným trvalým následkům patří psychické změny, které mohu mít trvalý charakter: nespavost, podrážděnost, nesoustředěnost, deprese, neschopnost navazovat vztahy, sexualita. Nejvážnějším důsledkem je poškození mozku - předčasné ukončení vývoje, kde s mentální anorexií zápasí dospívající jedinci. Docházet může k částečnému rozpadu nervové tkáně, což má za následek zhoršení zraku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články