Menu
Úvod  › 

Co na modřiny a pohmožděniny

Pohmožděnina je vlastně modřina, která vznikne po vyvinutí určitého tlaku: silnější držení, pád, kopnutí, bouchnutí apod. Modřina je důsledkem narušení podkožních kapilár, z nichž se vylije krev do okolí. U tohoto typu poranění však nedojde k přerušení celitosti pokožky.

Občas hraje modřina všemi barvami od modré, švestkové po žlutou, fialovou. Modřina se může objevit bezprostředně po bouchnutí či vyvinutí tlaku, ale klidně i o den později, kdy na úraz již nemyslíme. Společně s modřinou se objeví i bolest s různou intenzitou, která napovídá o síle pohmoždění. Zda se jednalo o malé vyvinutí tlaku či pořádnou ránu. Většinou se modřina sama zahojí do dvou týdnů - dle jejího rozsahu. Organismus začne krev z podkoží postupně vstřebávat a modřina světlá, až docela zmizí. Ne vždy tomu tak je a modřina může být i značně nebezpečná.

Zdroj:Modřina

Modřiny mohou být i nebezpečné

Pohmožděnina může zasáhnout jak podkoží, tak svalstvo i kost. Pohmoždění kosti patří k poměrně závažným a takové hematomy se léčí velmi dlouho a rozhodně se to neobejde bez lékařské pomoci a medikamentů. Drobné modřinky, které máme tu a tam všichni, když narazíme do regálu, stolu či jiný nábytek, se jeví jako fialkové skvrnky a rychle zmizí. Nejtěžší modřiny a hematomy vznikají při závažnějších nehodách, jako jsou autonehody, nehody na kole či pády při jízdě na kolečkových bruslích - takové modřiny se léčí klidně i měsíc a déle. Velmi nebezpečné jsou modřiny v mozkové oblasti a okolí očí. Takové mohou ohrozit zrak i život člověka. Nejčastěji se modřiny týkají nohou, pak rukou.

Urychlení hojení modřin

  • Jestliže se praštíte, ihned dané místo zchlaďte po dobu 10 minut. Končetinu, kde došlo k ráně či tlaku, zvedněte nad úroveň srdce.
  • Místo modřiny jemně masírujte, urychlí se tak vstřebávání lymfatickým systémem. S masáží však nepospíchejte - masírujte přibližně po dvou dnech od objevení modřiny. Po dvou dnech můžete cirkulaci krve podpořit i masáží prohřátou koupelovou žínkou.
  • Mějte doma v lékárničce pro všechny případy masti, gely a krémy, které obsahují složku zmírňující bolest a látky podporující vstřebávání modřiny.
  • Je-li zrovna léto, pomůže i sluníčko - rozložením metabolitů krevního barviva, a tak zrychlí blednutí modřiny.

 

 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.67/5 (3 hlasy)

Související články