Menu
Úvod  › 

Tipy jak se zbavit nadýmání

Nadýmání není nic příjemného, člověk má nevzhledně nafouklé bříško a navíc se ještě cítí nepříjemně. Naštěstí existuje několik zásad, při jejichž dodržování se nemusíme s nafouklostí smířit. Vždyť, kdo z nás by se chtěl cítit, jako vzducholoď. Občasnou zkušenost s nadýmáním má patrně úplně každý, nejčastější příčinou je nadměrné vytváření se plynů ve střevech. S nadýmáním pomáhají buď kapky, které lze koupit volně v prodeji nebo řada bylinek. Nejlépe však člověk udělá, když se zaměří na prevenci.

Zbavte se zácpy

Jestliže součastně trpíte i zácpu, zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na vlákninu. Jde o ovesné vločky, ovoce, zeleninu, oříšky, semínka. Rovněž je důležitý pravidelný pohyb a dodržování pitného režimu.

Zdroj:Nadýmání

Jezte pomaleji

Nikdy jídlo nehltejte, protože dochází rovněž k polykání vzduchu. Každé sousto pořádně rozmělněte v ústech předtím, než jej polknete. Udělejte si prostě na jídlo čas, protože zažívání začíná již v ústech a něčím tak zdánlivě obyčejným, jako je důkladné žvýkání zamezíte zbytečnému nadýmání.

Vyhněte se nadýmavým potravinám

Jestliže znáte potraviny, které nedělají vašemu trávení dobře, pak je zkrátka nekonzumujte, případně alespoň snižte porci. Rovněž si zjistěte, zda nemáte na danou potravinu alergii. Potravinová nesnášenlivost není dnes nic výjimečného a potrápí nemalé množství lidí, přesto, že třeba doposud žádnou alergii neměli.

Pozor na perlivé nápoje

Bublinky v sycených nápojích mohou být rovněž jednou z příčin, proč vás trápí nadýmání. Raději je nahraďte vodou, čajem, ředěnými ovocnými šťávami. Výtečné jsou bylinkové čaje, které zlepšují trávení, případně pomáhají při plynatosti.

Nepřecpávejte se

Nejhorší co člověk může udělat, je zahladnout a poté se nacpat k puknutí. Asi ten pocit napnuté kůže na břiše mnoho z vás dobře zná. Lépe je jíst jídlo během dne v menších porcích, ale nedopustit toho, že zahladnete, pak spasete, co vám pod ruce přijde. Menší porce jídla pomáhají regulovat organismu lépe přísun cukrů do krve a zvládat hlad.

Bylinky pomáhající proti nadýmání

  • Máta
  • Zázvor
  • Heřmánek
  • Anýz
  • Bazalka
  • Majoránka
  • Fenykl
  • Meduňka

 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (1 hlas)

Související články