Menu
Úvod  › 

Co je třeba vědět o psoriáze a jak ji léčit

Psoriáza je onemocnění kůže a u některých pacientů se rozvine i postižení kloubů ? psoriatická artritida. Jedná se o přibližně 10 až 20 % pacientů. Vyskytovat se může v různých formách, nejčastěji jde však o tzv. ložiskovou formu - červené šupinaté olupující se ložiska především v oblasti loktů a kolen. Kromě této oblasti se však mohou ložiska vyskytovat všude na těle: genitálie, vlasatá část hlavy. Mimo kůže mohou výt postiženy i nehty na rukou i nohou.

Velkou roli na tomto onemocnění hraje dědičnost, autoimunita, vnější prostředí (poranění, stres, infekce, užívání léků, hormonální a klimatické vlivy). Spustit se může i díky obezity, cukrovky, špatné životosprávy, choroby jater apod. K fyzikálním vlivům pak patří střídavý tlak, poranění, tření, prudké změny teplot a klimatu, ultrafialové záření.

Zdroj:https://pixabay.com/en/rash-red-inflamed-reddish-356432/

Jak psoriázu (lupénku) léčit?

Léčba psoriázy (lupénky) závisí vždy na charakteru a rozsahu postižení. Lokální projevy lupénky se léčí mastmi obsahují kortikoidy, dehet nebo salicylát. K nejúčinnější terapii patří UVA/UVB paprsky. Další známou léčbou je koupání v mrtvém moři - to je pro pacienty s lupénkou přínosné, neboť zde působí nejen bahno, moře, ale i sluníčko.

V některých zemích se k léčbě používají i speciální rybky, které se de facto živí šupinami na lidském těle. Díky tomu kůži krásně vyhladí a rozhodně to nebolí, spíš to může šimrat. Náhradou za nákladný pobyt u mrtvého moře jsou různé kosmetické produkty obsahující minerální soli. Akutní formy se mohou dokonce léčit i antibiotiky, antihistaminiky (proti svědění) a podáváním vápníku. V podstatě chronickou psoriázu (lupénku) nejde zcela vyléčit, pouze zmírnit nebo odstranit příznaky a rozhodně jde o běh na dlouhou trať.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články