Menu
Úvod  ›   › 

Mýty a pověry o těhotenství

Nesmíte se koupat ve vaně. Zapomeňte na sex. Když vás pálí žáha, miminko bude mít hodně vlasů. Málokteré období života je opředeno tolika pověrami a mýty jako těhotenství. Na které babské povídačky můžete zapomenout a které se vám naopak vyplatí respektovat?

Jakmile otěhotníte, začne vás okolí zahrnovat spoustou (převážně nevyžádaných) rad, varování a mouder. Tady jsou nejčastěji tradované babské rady ohledně těhotenství:

Když jste těhotná, nesmíte si dát vanu

Vaše babička, matka a všechny tetičky sborem vám tvrdí, že musíte po dobu devíti měsíců zapomenout na koupání ve vaně a pouze se sprchovat. Tato pověra vychází zřejmě z přesvědčení, že s koupáním ve vaně se může do vagíny a dělohy zanést infekce. Lékaři nicméně tvrdí, že je to nesmysl. Dítě chrání před infekcí hlenová zátka i plodové vaky, takže pokud nemáte v těhotenství žádné problémy, není důvod, proč byste se neměla naložit do vany, kdykoli se vám zachce. Dejte si jen pozor na příliš horkou vodu a v těhotenství byste si také měla odpustit parní lázně.

Zapomeňte na sex

Pokud máte normální těhotenství bez problémů, rozhodně si nemusíte odepírat sexuální hrátky do té doby, než vám praskne plodová voda. Jen se při sexu řiďte zdravým rozumem; samozřejmě byste si například měli odpustit polohy, kdy na vašem břiše spočívá příliš velká váhy a podobně.

V těhotenství se nesmí jíst příliš kořeněná jídla

Říká se, že kořeněná jídla způsobují předčasný porod. Nicméně v mnohých kulturách se jídelníček skládá převážně z kořeněných jídel, konzumují je i těhotné ženy, a žádný zvýšený výskyt předčasných porodů nebyl zaznamenán. Jedná se pouze o pověru, se kterou si nemusíte lámat hlavu. Pokud vám kořeněná jídla nezpůsobují pálení žáhy ani jiné zažívací potíže, klidně si je dopřávejte celé těhotenství.

Pohlaví dítěte lze předpovědět pomocí prstýnku

Možná jste také zaslechla, že pokud uvážete prstýnek na nit a necháte ho kroužit nad svým břichem, dozvíte se, jestli čekáte chlapce nebo holčičku. Pokud je v bříšku chlapeček, prstýnek údajně opisuje kroužky, zatímco u dívky se kýve ze strany na stranu jako kyvadlo. Samozřejmě jde o pouhou pověru.

Pokud vás pálí žáha, bude mít miminko hodně vlasů

Pálením žáhy trpí v průběhu těhotenství většina žen. Celé roky ženy věří, že pálení žáhy je předzvěstí vlasatého miminka. A stejně tak celé roky lékaři tvrdí, že jde pouze o babskou povídačku. Dokonce ohledně této pověry byly provedeny i vědecké výzkumy a nikdy se žádná souvislost mezi pálením žáhy a vlasy miminka nebyla prokázána.

Rady k následování

Některé obecně tradované rady se vám ovšem vyplatí následovat a respektovat. Slyšela jste, že byste před otěhotněním měla užívat kyselinu listovou? To je pravda; kyselina listová je důležitá pro rozvoj nervové soustavy dítěte a doplňky s kyselinou listovou můžete začít užívat už několik měsíců předtím, než otěhotníte.

Stejně tak je pravda, že byste se v průběhu těhotenství měla vyhýbat měkkým zrajícím sýrům, jako je hermelín, brie a podobně. Nebezpečné jsou zejména kvůli možnému obsahu listerie.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Těhotenství