Menu
Úvod  › 

Při odstranění tetování nečekejte zázraky

Tetování už vás nebaví a chcete se ho zbavit. Připravte se ale na to, že si budete muset připlatit a výsledek pravděpodobně stejně nebude stoprocentní.

V okamžiku, kdy se rozhodnete, že už se nechcete dívat na svou vytetovanou kotvu či jméno své bývalé, musíte se svěřit do rukou profesionálovi. Podle studie, kterou cituje magazín Health, se přibližně polovina majitelů tetování v průběhu života rozhodne pro jeho odstranění. Nejjednodušší, nejméně bolestivou a nejbezpečnější metodou odstranění tetování je laser. U některého tetování vám bude stačit na odstranění půl hodiny. Pokud je však tetování provedeno několika různými barvami inkoustu, bude zapotřebí mnohem víc času.

Kam jít

Pokud chcete, aby vaše tetování bylo odstraněno efektivně, je důležité, abyste ho konzultovali s odborníkem, který má s podobným zákrokem zkušenosti. Je také nutné, abyste jej podstoupili na dostatečně vybavené klinice. Úvodní konzultaci byste měli u seriózního odborníka absolvovat zadarmo, během ní by vám měl být schopný říct, jak dlouho bude procedura trvat a jaký efekt lze konkrétně u vašeho tetování očekávat. Samozřejmostí je vyčíslení ceny a s tím souvisejícího odhadu počtu návštěv, které budete muset absolvovat, než se tetování podaří odstranit. Pro kvalifikovaného odborníka by zodpovězení těchto otázek nemělo být problémem.

Je velmi důležité uvědomit si, že sebelepší lékař nedokáže zázraky. Pokud je vaše tetování složité nebo pokrývá velkou část vašeho těla, je pravděpodobné, že se mu nepodaří odstranit veškerý inkoust beze zbytku. Laser totiž některý typy inkoustu (například černý) odstraňuje snáze než ostatní, jako třeba červený.

Jak to probíhá

Ačkoli přesný postup závisí na pracovišti, kde se jej rozhodnete podstoupit, podstata laserového odstraňování tetování je všude víceméně stejná. Nejprve dostanete ochranné brýle, které chrání vaše oči před laserovými paprsky a potom zaujmete na stole takovou pozici, aby měl lékař dobrý přístup k tetování.

Při odstraňování tetování laserem je nutné vyzkoušet, jak bude kůže na laserové paprsky reagovat. Proto obvykle vyšle lékař několik krátkých impulsů do jedné oblasti kůže a testuje různé úrovně energie. Poté začne skutečné odstraňování tetování, které trvá přibližně půl hodiny na jedno sezení.

Počet sezení se liší podle složitosti a velikosti tetování: zatímco odstranění některých lze zvládnout během dvou sezení, jiná vyžadují až dvacet schůzek. Po každé návštěvě by mělo tetování viditelně blednout, až nakonec zmizí úplně. Po každé proceduře se na místo s tetováním aplikuje led, který zabrání otokům a několik dní si budete tetování ošetřovat přípravkem s lokální působností.

Některé tetovací inkousty nelze bohužel beze zbytku odstranit, ale v porovnání s vytvářením tetování má jeho odstraňování mnohem méně zdravotních rizik. Studie ukazují, že nejčastějšími vedlejšími efekty jsou dočasné podlitiny a ztráta pigmentu. V závislosti na druhu použitého laseru se může v oblasti tetování udělat strup a u některých pacientů může dojít k tvorbě puchýřků.

Nicméně je důležité uvědomit si, že ani laserové odstraňování tetování není dokonalé a vy možná zjistíte, že se své nežádoucí ozdoby nikdy nedokážete úplně zbavit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Tetování, piercing a make-up