Menu
Úvod  › 

Jak energetický nápoj působí na vaše tělo?

Moderní doba klade na člověka vysoké nároky, proto hledá podpůrné prostředky k dobití energie. Nejčastěji jsou to káva a černý i zelený čaj. Mimo to dokážou člověka nabudit i energetické nápoje. Světová zdravotnická organizace přišla s tím, že energetické nápoje jsou pro lidské zdraví nebezpečné. Co přesně s vámi udělá plechovka energetického nápoje do 24 hodin?

Lidé dopřávající si povzbuzující energetický drink čekají, že vysoký obsah cukru a kofeinu tělo nakopne a budou schopni opět normálně fungovat, když na ně dolehne únava. Prvních 10 minut po vypití nápoje se zvýší tepová frekvence i krevní tlak. Což je asi to, co člověk chce. Nicméně dojezd už tak slavný není. Můžete pocítit podrážděnost, zácpu a bolest hlavy. Podívejme se na působení energetického nápoje na vaše tělo podrobněji.

Zdroj:https://pixabay.com/en/drink-energy-drink-soft-drink-2403580/

Jak energetický nápoj působí na tělo

  • 10 minut po vypití energetického nápoje se kofein dostává do krevního oběhu, což zrychlí činnost srdce a zvýší se krevní tlak.

  • 15 až 45 minut poté je kofein v oběhu a člověk se cítí čilý a soustředěný.

  • 30 až 50 minut od konzumace je kofein zcela absorbován a játra zpracovávají cukr (velké množství cukru) a rovněž jej posílají do krevního oběhu. Cukr = energie.

  • 1 hodinu od vypití nápoje začíná energie z kofeinu a cukru uhasínat a opět se dostaví pocit únavy.

  • 5 až 6 hodin po vypití již odbouralo vaše tělo 50 % kofeinu z krevního oběhu. Ženy užívající antikoncepci potřebují minimálně jednou tolik času, aby takové množství organismus odboural.

  • 12 hodin cca trvá, než se kofein z krevního oběhu dostane úplně. Přesný čas závisí na věku, tělesné hmotnosti a aktivitě každého člověka.

  • 12 až 24 hodin po uplynutí doby může tělo zaznamenat abstinenční příznaky - zmiňovanou zácpu, rozladěnost a bolest hlavy.

Proč nepít energetické nápoje?

Rozhodně nejde o nic zdraví prospěšného a je tudíž jen na vás, zda si energetický nápoj dáte či nikoliv. Nicméně existují případy, kdy člověk po vypití několika energetických nápojů i zemřel.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články