Menu
Úvod  › 

Na co nezapomínat na lyžařských svazích

Lyžování patří k oblíbeným zimním sportovním aktivitám. Otřelému lyžaři není potřeba připomínat, nač by měl myslet, než vyrazí lyžovat. Ovšem někdo teprve začíná a nějaká ta rada se mu může hodit. Pokud je to právě i váš případ, pak je článek určen právě vám.

Připravte svaly a klouby na zátěž

Vyrazit lyžovat bez počáteční přípravy by se mohlo vymstít. Chcete-li si užít zimní radovánky na maximum, pak náležitou přípravu nepodceňujte. Lyže dokážou totiž pořádně prověřit, jak jste na tom s fyzičkou. Nejvíc namáhané jsou při tomto sportu dolní končetiny, především lýtka, stehna, hýžďové svaly a ohýbače i natahovače kolen. Plánujete-li tedy lyžování, nezapomínejte posilovat a procvičovat především spodní část těla. Pokud tento krok podceníte, hrozí nejen větší riziko zranění, ale i fyzická únava a třes nohou, svalová horečka.

Zdroj: Lyžování

Teplé oblečení + doplňky

Nezapomeňte se pořádně obléci, ale ne jako cibule - 5 vrstev. Těžko by se vám hýbalo a cítili byste se jako slon v porcelánu. Na lyže si oblékněte kvalitní spodní prádlo, tričko, mikinu. A samozřejmě ideálně kombinézu. 3 vrstvy jsou dostačující. Důležitou roli zde hrají ponožky, lyžařská kukla a rukavice + náhradní rukavice. Nedílnou součástí outfitu jsou i ochranné lyžařské brýle.

Ochranná helma + chránič zad

Ochranná lyžařská helma je základem výbavy každého zodpovědného lyžaře. Absence helmy může mít při pádu devastující následky. Zaměřte se na opravdu kvalitní/certifikovanou helmu. Pro zvýšení bezpečí je rovněž vhodné vzít si pod oblečení chránič zad. Zda ho mít budete je pouze na vás, ale určitě je to vhodnější.

Pravidla při lyžování

Na lyžařských svazích mějte na paměti pravidla. Která to jsou?

Mějte neustále pod kontrolou rychlost jízdy

Držte si od ostatních lyžařů dostačující odstup

Sledujte dění pod vámi i nad vámi - buďte obezřetní

Nemachrujte, nepřepínejte své síly

Zastavujte ideálně na okraji sjezdovky či jiných viditelných místech

Mějte u sebe doklad totožnosti a kartičku pojištěnce

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Lyžování