Menu
Úvod  › 

Depilace voskem může způsobit infekci

Toužíte po hladké kůži v intimních partiích. Brazilská depilace oblasti bikin vám ale může způsobit velmi nepříjemnou infekci.

Když čtyřiadvacetiletá Jana vstupovala do kosmetického salónu na depilaci voskem, netušila, že si odtud odnese i velké zdravotní komplikace. Během čtyřiadvaceti hodin se u ní objevila vysoká horečka, zimnice a bolest v levém stehně. "Cítila jsem se stejně, jako kdybych někde nastydla," říká, "ale za několik dní bolest nejenže nepolevila, ale byla naopak ještě horší."

Lékař u ní diagnostikoval cellulitis, bakteriální infekci kůže a podkožních tkání, která může ohrozit i život. Jana strávila patnáct dní v nemocnici na antibiotikách a lécích tlumících bolest. "Lékaři se dokonce vyjádřili v tom smyslu, že jsem mohla přijít i o nohu!"

Ačkoli neexistují přesné statistiky o zdravotních komplikacích, které se objevují po depilaci voskem, magazín Women´s Health tvrdí, že tento případ není ani zdaleka ojedinělý. Proč je depilace intimních partií tak riziková? "Pubické ochlupení má svůj důvod. Chrání citlivou kůži a sliznice genitálií," vysvětluje Linda K. Franks, profesorka dermatologie na New York University School of Medicine. "Spolu s chloupky odstraňujete zároveň i přirozenou ochranu této tělesné oblasti."

Voskové proužky totiž spolu s chloupky odstraňují i částečky zevní vrstvy kůže a otvírají tak cestu bakteriím. Výsledkem může být velmi nepříjemný zánět probíhající pod kůží, kožní infekce, či například zánět vlasových váčků (folliculitis).

"Kdykoli narušíte integritu kůže, vystavujete se tak riziku infekce," vysvětluje Franks. Lidem s cukrovkou, onemocněním jater, kožním problémům (jako je například ekzém, či lupénka), či oslabeným imunitním systémem doporučuje depilaci voskem zcela vynechat. Pro ty, kteří se i přes možná rizika rozhodnou depilaci voskem podstoupit, doporučuje soustředit se na následující preventivní opatření:

Salón vybírejte pečlivě

V žádném případě se neobjednávejte naslepo. Před depilací je nutné salón osobně navštívit. Podívejte se, jak na vás působí, jestli je tam čisto, případně si nechte vyzkoušený salón doporučit od přátel. Ujistěte se, že kosmetička má licenci pro poskytování depilace voskem.

Zeptejte se na vosk

Na odstraňování chloupků v intimních partiích je nejlepší tvrdý vosk, který přilne k chloupkům a nikoli ke kůži. Depilace měkkými vosky je mnohem bolestivější a hrozí větší riziko poranění kůže.

Zaměřte se na hygienu

Před začátkem depilace by si kosmetička měla vydrhnout ruce nebo alespoň aplikovat desinfekci. Tabu je opětovné namočení proužku do vosku, protože hrozí rozšíření bakterií v celém kelímku. Aby předešla popálení kůže, měla by vyzkoušet teplotu vosku na vnitřní straně svého zápěstí předtím, než ho aplikuje na vás.

Poznejte svého nepřítele

Několik dní po depilaci kontrolujte, jak vypadá depilované místo (použijte k tomu malé zrcátko, které můžete ke kůži přiblížit). Pátrejte po zanícených chloupcích, vyrážce, otevřených rankách, puchýřcích a řezných rankách. Pokud je depilované místo zarudlé, či oteklé, svědí, nebo pálí, kůže se olupuje, či se dokonce přidá horečka, je nutné okamžitě navštívit lékaře.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články