Menu
Úvod  › 

6 překvapivých věcí, které jste o spánku nevěděli

Spánek se dá považovat za indikátor našeho zdraví a psychického rozpoložení. Zatímco někdy se nám povede usnout téměř hned, jindy ne a ne zabrat. Spánek i sny jsou stále předmětem zkoumání vědců. Jedná se o důležitou součást každého člověka a je-li spánku málo, vystavujeme se riziku. Během spánku lidské tělo relaxuje a regeneruje ? dobíjíme tak vnitřní baterky.

Zpomalí se srdeční činnost, tep, sníží se cukr v krvi, mysl se zklidní a mozek se dostává do fáze klidu. Bez kvalitního spánku mohou nastat zdravotní problémy s vážnými následky. Přečtěte si 6 překvapivých věcí o spánku, které jste možná netušili

6 zajímavostí o spánku

Zdroj:Věcí, které jste o spánku nevěděli

  • Fáze měsíce ovlivňují kvalitu spánku - Úplněk dokáže ovlivnit negativním způsobem kvalitu spánku i usínání.
  • Nekvalitní spánek zvyšuje chuť k jídlu - Jestliže spíme nekvalitně, zvyšuje se hladina hormonu ghrelinu, který má na svědomí navýšení chuti k jídlu. Ne nadarmo se tomuto hormonu přezdívá hormon hladu.
  • Málo spánku způsobuje tloušťku - Nedostatek spánku zapříčiňuje poruchy metabolismu. Spánek je spojen s četnými hormonálními a metabolickými procesy v organismu, stejně tak i s udržením metabolické rovnováhy. Potvrzuje se, že málo spánku může mít za následek metabolické a kardiovaskulární důsledky.
  • Ztráta chuti na sex - Jestliže nespíme dostatečně, znamená to, že nemůžeme dobít do plna baterie a tělo si "někde" potřebuje udělat rezervy. Tudíž takový člověk může přestat mít chuť na sex. Přeci jen jde o fyzicky namáhavou činnost a tělo by to nemuselo zvládnout - dalo by se říci, že jede na úsporný režim.
  • Časté onemocnění - Oslabení imunitního systému rovněž může souviset s kvalitou spánku. Jestliže nespíme dobře, spíme málo, podepíše se to na naší imunitě.
  • Proč mají lidé potřebu se přikrývat? - Během spánku se zpomalí počet tepů srdce, sníží se krevní tlak i tělesná teplota. To je důvod, proč se ve spánku lidé automaticky přikrývají.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články