Menu
Úvod  › 

Máme doma štěně

Toužíte mít doma psího kamaráda nebo jste dokonce štěně dostali jako dárek? Pokud nemáte s pejskem ještě zkušenosti, asi vás překvapí, že vás čeká něco podobného jako s malým miminkem. Jen to nebude trvat tak dlouho. Připravte se na významnou změnu, váš život dostane řád a pravidelný rytmus. Vše si dobře promyslete. Mít pejska je velká radost, ale i velká zodpovědnost.

Jaký pán, takový pes

Pořízení psa si dobře promyslete. Budete mít dostatek času na procházky? Máte někoho, kdo vám psího kamaráda pohlídá, když bude třeba? (Nemělo by to být ale moc často a nadlouho). Tušíte, jaké plemeno by se k vám hodilo? Jsou psí sportovci, kteří vyžadují spoustu pohybu, naopak klidní psi hodící se k postiženým či seniorům, psi malí, co v bytě nezaberou moc místa, velcí ochránci, připravení hlídat zahradu atd. Zjistěte si vlastnosti jednotlivých plemen a vybírejte podle toho, jaký pes bude váš nejlepší kamarád.

Co pro pejska připravit

Než si štěně domů přinesete, připravte mu jeho pelíšek a nějaké hračky. Pokud je to možné, zeptejte se chovatele, čím štěňata krmí a jak často, abyste mohli plynule navázat. Také si zjistěte, zda je pejsek už odčervený a má svůj očkovací průkaz. Pokud ne, tak se s ním co nejdřív vypravte k veterináři. Zvěrolékař se postará o odčervení psa a bude vás informovat o povinném očkování psů. Rovnou se ho zeptejte na krmení štěňat, stříhání drápků, čištění uší atd.

Jak se o štěně postarat

Malé štěňátko se rychle učí. Když se mu budete věnovat a budete důslední, brzy pochopí, co může a co nesmí. Asi vás zajímá jak naučit pejska hygieně. Není to tak složité, jak by se mohlo zdát. Malé štěně pochopí, že má vykonat potřebu venku, když ho tam vezmete pokaždé, když se probudí (zpočátku i v noci). Popřemýšlejte o tom, zda si nevzít na první dny dovolenou.

Stejně jako malé dítě i malé štěně si rádo hraje. Připravte mu dostatek hraček, které může rozkousat. Jinak si najde boty, tašky, oblečení. Vymezte mu jeho prostor, kam může a kam nemůže. Co se týče krmení štěňat, dávejte mu pouze doporučené krmivo, ať už to budou granule, konzervy nebo mu budete vařit. Zbytky ze stolu nebo dokonce sladkosti nejsou pro psy vhodné.

Pokud štěněti budete věnovat dostatek pozornosti, dáte mu správnou výchovu a budete ho zdravě živit, stane se vaším věrným kamarádem a oblíbeným společníkem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články