Menu
Úvod  › 

6 tipů jak překonat strach z létání

Plánujete dovolenou do exotických krajů, ale jediné, co vás zrazuje je strach z létání? Pak věřte, že nejste jediní a s tímto strachem se dá bojovat. Pravdou je, že intenzita strachu se u lidí různí a rozhodně to není důvod k studu.

Podle mnohých psychologů se jedná o fobii a jako každá fobie i tato může mít své skryté příčiny. Strach z létání je symptom, kterého se lze sílou vůle zbavit. Strach může mít mnoho podob: od panické hrůzy, zvracení, záchvatů po třes apod. Buď se pokuste svému strachu čelit sami, nebo navštivte odborníka. Byla by věčná škoda nechat si ujít některé zážitky jen kvůli tomu, že se bojíte létat.

Zdroj:Strach z létání

Správné dýchání

Dechová cvičení pomohou minimalizovat problémy spojené se strachem, ať už jde o létání či cokoliv jiného. Právě nevolnosti, závratě a zvracení bývá vyvoláváno zrychleným dechem kvůli panice, proto se zklidněte a naučte správně dýchat.

Zajistěte si pohodlí

Před odletem se především snažte odpočívat a pořádně se vyspat. Oblékněte se pohodlně, tak aby nic neomezovalo váš pohyb. Svému tělu dopřejte dostatek tekutin a nezapomínejte pít i během cesty, ovšem vyhněte se silnému čaji a kávě (kofein), rovněž alkoholu. Před odletem sezobněte nějakou lehkou svačinku.

Myslete pozitivně

Ještě předtím než vstoupíte na palubu letadla, dopřejte si hrníček bylinkového čaje (výtečná je meduňka - má zklidňující účinky). Důležitá je také motivace a pozitivní myšlení. Vykreslete si ve svých představách krásnou dovolenou, a jak si to celé užijete. Vhodné je před cestou rovněž cvičení jógy.

Hýbejte se

Nemusíte nutné sedět během letu sedět jako socha. Týká se to pouze startu a přistání. Během letu se smíte projít po letadle - například na toaletu. Pohyb minimalizuje i riziko žilní trombózy a trnutí končetin. Klidně si masírujte ruce, nohy a provádějte snadné cviky.

Bonbony a žvýkačky

Obavy z létání mohou plynout také z nepříjemných pocitů, jako bolest či zaléhání v uších, sucho v ústech. S tímto bezvadně pomohou gumové bonbony nebo žvýkačky.

Informujte se

Předem se obeznamte s procesem odbavení, bezpečnostní kontrolou a dalšími informacemi týkající se letu. Přečtěte si něco o tom, proč jsou turbulence přirozeným jevem. Když pochopíte detaily, nebudete mít zbytečný strach z neznámého. Čím více budete vědět, tím menší strach budete mít.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články