Menu
Úvod  ›   › 

Svobodná matka a rande? Nejlepší tipy, jak na to

Pokud jste se v pubertě domnívala, že je těžké domluvit si rande, zkuste to, jakmile máte už své vlastní děti. A zjistíte, že v pubertě to byla hračka. To však neznamená, ža byste se měla schůzek vzdát. Shromáždili jsme pro vás ty nejlepší tipy a triky vyzkoušené v praxi.

Každé třetí dítě, které přijde v naší republice na svět, je "nemanželské." Jen v prvním čtvrtletí letošního roku se jednačtyřicet dětí ze sta narodilo nesezdaným párům. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Problém je v tom, že pokud si chcete pořídit nového partnera a máte své vlastní dítě, vystavujete se dvojímu riziku. Teď už před citovou, emoční, nebo dokonce tělesnou újmou nechráníte jenom sebe ale i své dítě. Najednou nemůžete mávnout rukou a říct si, že to nějak dopadne a vy se z toho už vzpamatujete. Ve hře je další člověk, za kterého máte zodpovědnost a váš výběr se tomu musí přizpůsobit.

Zdroj:www.sxc.hu

Děti netajte

"Kdykoli jsme potkala nějaké muže, který mě začal zajímat, nikdy jsem si nebyla jistá, jestli mu mám říci, že mám dítě," říká pětadvacetiletá Jana z Českých Budějovic, matka tříletého Jakoubka. "Nevěděla jsem, jestli je horší, když se obrátí a uteče rovnou, nebo počkat až se s Jakubem uvidí a pak být zklamaná, že to nevyšlo."

Spousta žen to zná. Večer byl sice tak žhavý, že jste spolu téměř propalovali prostěradlo, ale jakmile jste mu řekla, že máte děti, vzal nohy na ramena a ještě v běhu si vás mazal ze svého mobilu. "Výzkumy potvrzují, že mnoho žen má podvědomě strach z toho, že když přiznají existenci svých dětí, muži s nimi nebudou chtít ztrácet čas. Proto také často v internetových seznamkách do svých profilů děti vůbec nevyplňují, ačkoli jsou zasloužilými matkami," říká soukromá psycholožka Zdena Dušková. "Nemá to nic společného s tím, že by se za své potomky styděly, jen se zkrátka bojí, že tím jejich akcie na seznamovacím trhu poklesnou."

"Svobodné matky, které se touží seznamovat, by měly nechat vývoj situace plynout pomalu a přirozeně a stále mít na paměti, že jakékoli rozhodnutí bude mít dopad nejen na jejich život, ale i na život dítěte. Utajením existence dítěte v prvních stádiích vztahu vůbec ničemu nepomůžete."

Dejte si čas

Velmi rozšířený je předsudek, že matka se má věnovat plně svému dítěte a pokud chodí na rande, nemůže být dobrou matkou. "Je nesmysl domnívat se, že matka musí věnovat sto procent svého času a pozornosti," říká psycholožka. "Pokud si žena s dítětem domluví schůzku, samozřejmě to neznamená, že je špatnou matkou."

"Jakub je a vždycky bude mou hlavní prioritou. Spolu s tím, jak roste, je pro mě stále těžší domlouvat si schůzky, protože prostě nemůžu jen tak zmizet na celou noc. Na druhou stranu, pokud člověk chce, vždy to jde nějak zařídit," říká Jana.

Některé svobodné matky proto preferují schůzky s muži, kteří již mají své vlastní děti. Muž, který má zkušenosti s dětmi, rozumí tomu, že nejste stoprocentní paní svého času a neočekávají věci, které jim zkrátka nemůžete poskytnout.

Určete pravidla

Psychologové také upozorňují na skutečnost, že randící rodiče a především nový partner, kterého jim přivedete, představují pro děti velký stres. "Děti v žádném věku se nechtějí dělit o pozornost a nechápou proč by jejich místo měl zabírat někdo jiný. Nového partnera vnímají jako možné ohrožení," říká psycholožka. "Čas a city věnované novému partnerovi nesou velice špatně především malé děti a je potřeba s nimi o nové situaci neustále mluvit a zdůrazňovat jim, že jejich pozice není ohrožena."

Dejte svému novému vztahu volný průběh a dejte svým dětem čas, aby si na sebe s novým partnerem mohly zvyknout. Čas strávený s partnerem nesmí jít nikdy na úkor vašeho společného času s dítětem. Pokud má být váš partner i dobrým otcem, musí pochopit, že dítě je u vás na prvním místě.

Hned od začátku je také nutné určit jasná pravidla. Ačkoli na klasické schůzce je zvedání mobilních telefonů zcela zapovězené, neplatí to rozhodně pro rodiče. Vy musíte mít telefon v pohotovosti a být připravená ho kdykoli zvednout. Samozřejmě však pouze v případech, kdy se jedná o vaše děti, nikoli o vaší matku, která si touží zrovna porozprávět o tom, jak jí kvetou tulipány. Stejně tak se domluvte se svými potomky a jejich dozorem, že vám nebudou volat na schůzku, pokud se nebude jednat o nějakou opravdu důležitou věc.

"Nedotknutelným pravidlem by měla být zásada, že dětem se nikdy nevykládají detaily z vašeho nového vztahu. Váš milostný a rodinný život jsou dvě zcela oddělené oblasti a minimálně v časných stádiích vašeho vztahu by se neměly nikdy propojit," říká psycholožka. "Stejně tak minimálně nějaký čas nenechávejte své partnery přespávat přes noc. Nechcete přece, aby s vašimi dětmi snídal každý měsíc někdo jiný."

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Randění a flirtování