Menu
Úvod  › 

Nejlepší a nejhorší motivace pro hubnutí

Hecujete se tím, že se potřebujete vejít do menších džín, že se vašemu příteli líbí štíhlé ženy, nebo kvůli tomu, že už se na sebe nemůžete do zrcadla ani podívat? Představujeme vám absolutně nejhorší, ale i nejlepší motivace, které můžete k hubnutí mít.

Hned na začátku byste měli vědět, že čím na sebe budete vzteklejší a čím více si budete nadávat a sama sebe shazovat, tím horších výsledků při hubnutí dosáhnete. Potvrzuje to i výzkum provedený na University College London, který zjistil, že výsměch směřovaný k osobám s nadváhou vede jen k přibírání a nikoli k hubnutí. Dietologové však upozorňují na to lidé, kteří hubnou, jsou většinou hnáni zcela nesprávnou motivací, která jim maří jejich úsilí. Tady jsou ty nejlepší a nejhorší motivace, které k hubnutí můžete vůbec mít:

NE: Shazujete sama sebe.

I když je, podle odborníků, negativní sebehodnocení nejčastějším důvodem, proč lidé začínají hubnout, jako motivace je zcela nefunkční. Tím, že budete sama sebe shazovat, si nijak nepomůžete a naopak budete mít tendence k nárazovitému přejídání se pod vlivem zjitřených emocí. Jestli chcete doopravdy zhubnout, měla byste se naučit vážit si sama sebe a mít se ráda, místo toho, abyste si nadávala a sama sobě podrážela nohy. Teprve pokud změníte vztah ke svému tělu, dokážete změnit i vztah k jídlu a celkový životní styl.

ANO: Oslavte každý úspěch.

Pokud si budete dávat příliš vzdálené cíle, jako je například zhubnutí do šatů, které jsou o dvě čísla menší, budete tím sama sebe spíše demotivovat, protože váš cíl bude dlouho v nedohlednu. Naučte se motivovat tím, že oslavíte každý úspěch, kterého dosáhnete. Podařilo se vám celý den dodržovat jídelníček, jaký jste si předsevzala, pochvalte sama sebe a odměňte se na konci dne například relaxem v horké vaně. Shodila jste v pase další centimetr? To je důvod pochlubit se svým kamarádkám. Nečekejte zkrátka na splnění velkých, vzdálených cílů, ale užívejte si i dílčí úspěchy.

NE: Soustředíte se pouze na váhu.

Odborníci upozorňují na to, že určit si hned zpočátku hubnutí, že chcete shodit například pět kilo, je zcela zcestné a nefunkční. Měli byste své tělo vnímat komplexně a uvědomit si, že váhový úbytek nevypovídá nic o vašem zdravotním stavu, psychice, ani o poměru tuku a svalů ve vašem těle. Je samozřejmé, že jen těžko budete chodit každý měsíc na odborné měření a vyšetření, ale můžete si alespoň pořídit obyčejný krejčovský metr a pravidelně měřit obvod svého pasu. Právě na něm se totiž nejvíc promítá vysoký podíl viscerálního tuku, který obaluje vnitřní orgány a představuje pro celkový zdravotní stav největší riziko. Ubývající centimetry v pase by tak pro vás měly být podstatnějším měřítkem než hodnota, kterou vám ukazuje displej váhy.

ANO: Pozitivní podpora

Odstraňte ze svého okolí ty osoby, které vědomě či nevědomě kazí vaše hubnoucí úsilí (a zcela jistě je kolem sebe máte). Místo toho vyhledávejte společnost lidí, kteří buď hubnou, nebo se jim už zhubnout úspěšně podařilo. Pokud se obklopíte lidmi, kteří vás budou přesvědčovat, že vlastně vůbec zhubnout nepotřebujete a klidně si můžete dopřát ještě jeden kousek pizzy, vaše dieta nikdy nebude fungovat. Lidé, kterým už se zhubnout podařilo, jsou tou absolutně nejlepší motivací, jakou si můžete dopřát.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Hubnutí a cvičení