Menu
Úvod  › 

5 vět, které rozhodně neříkejte lidem, kteří hubnou

Snaží se vaše partnerka, kolegyně, nebo kamarád shodit pneumatiku kolem pasu? Potom nevypouštějte následující věty ani v žertu (pokud nechcete přijít k úhoně).

K obědu si dává zeleninový salát a minerálku, sabotuje eskalátory a místo jízdy autem se snaží chodit pěšky. Je jedno, jestli jde o vaší přítelkyni, kolegyni, nebo kamaráda, ale pokud vypustíte před člověkem, který se úpěnlivě snaží zhubnout, z úst některou z následujících vět, očekávejte fyzický útok. A bude jedině oprávněný:

"V poslední době jsi trochu přibral/a, takže je dobře, že hubneš."

Ale opravdu? To jste objevili Ameriku. Dotyčný se totiž rozhodl zhubnout, protože je mu všechno oblečení velké a pouze nemá co lepšího na práci. Kupodivu si většina lidí, kteří v poslední době ztloustli, všimla, že si musí víc povolovat pásek a nepotřebují, aby je na to ještě upozorňovalo okolí. Pokud podobný výrok považujete za motivační, je načase zapracovat na své sociální inteligenci.

"Tohle bys opravdu neměl/a jíst."

Dospělý, svéprávný člověk, který se rozhodl zhubnout, obvykle moc dobře ví, že by si měl tu porci hranolek, nebo čtvereček čokolády v ideálním případě odpustit. Ale hubnutí se odehrává pouze v jeho režii a na jeho zodpovědnost a vy nejste v roli soudce. Možná jste se právě připletli k dietnímu prohřešku, kterým se dietář rozhodl odměnit se za celotýdenní úsilí. A možná také ne. Každopádně to není vaše starost a pokud toužíte realizovat dietní choutky, máte možnost sami na sobě.

"Nemáš už dost?"

Obdoba předchozího výroku, kterou si koledujete o další fyzické násilí. Možná sami sebe omlouváte tím, že se jí/mu snažíte jen pomoci, aby si uvědomil/a, kolik toho zkonzumuje. Jenže výsledek je silně kontraproduktivní. Dost možná, že se vám podaří vzbudit v něm/ní výčitky svědomí, ale mimo jiné se k tomu přidá vztek, ponížení a pocit selhání. Jste si jistí, že právě tohohle jste chtěli svou poznámkou dosáhnout? Místo toho například navrhněte, že začnete doma jíst z menších talířů, aby i porce jídla byly menší.

"Vždyť je to úplně jednoduché..."

Ano, samozřejmě. Je to jednoduché a proto se to tolika lidem nedaří. I kdyby to pro vás skutečně bylo snadné, nevypovídá to nic o tom, jak obtížné je hubnutí pro někoho jiného. Pro vaši hubnoucí přítelkyni může být shazování přebytečných kilogramů na stejné úrovni dosažitelnosti jako vyvinutí léku na rakovinu. A vaše zlehčování jí v tom rozhodně nepomůže.

"Jen se ti snažím pomoct."

Snaha pomoci je naprosto v pořádku, v případě, že jste byli o něco podobného požádáni. Je však celkem fascinující, kolik dospělých lidí má tendenci vměšovat se do záležitostí, které se jich netýkají, a zásobovat své okolí nevyžádanými radami. Místo toho, abyste hýřili zbytečnými poznámkami na adresu hubnoucího, raději mu/jí nabídněte společnost při běhání, nebo v posilovně a zaplaťte útratu v salátovém baru. Činy jsou o dost cennější než přechytralé řeči.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
6 cviků, které zvládnete u televize
5 pravidel lidí, kterým se podařilo zhubnout
7 dietních předsevzetí, která si rozhodně nedávejte
Jednodenní detox: Nastartujte své tělo!
Novoroční předsevzetí nedodrží skoro nikdo