Menu
Úvod  › 

Carnitin: Skutečně vám pomůže zhubnout?

Miliony lidí ho užívají v naději, že jim pomůže lépe spalovat tuky a rychleji zhubnout. Co je ale Carnitin vůbec zač a má cenu dávat za něj peníze?

Carnitin je látkou, která je ve sportovním světě velmi oblíbená a prodává se pod řadou obchodních značek a v kombinaci s mnoha dalšími látkami (například s chromem, vitamíny atd.), které většinou slibují podpořit rychlejší spalování a tím i váhový úbytek. Jeho výrobci propagují především zázračnou schopnost Carnitinu spalovat tuky a měnit je v energii. Kromě toho by měl i zvyšovat aktivitu některých nervových buněk.

I když je Carnitin známý spíše jako produkt obchodů s potravinovými doplňky, jde o látku, která je našemu tělu vlastní. Je to vlastně aminokyselina, kterou v našem tělem produkují játra a ledviny a která se ukládá ve svalech, srdci a mozku. V potravinách ji můžete najít v rybím mase, drůbeži, červeném mase a některých mléčných výrobcích.

Prodejci Carnitinu logcky tvrdí, že jde o naprostý zázrak, který nastartuje spalování tuků a zajistí vám tak dramatický úbytek váhy. Provedené výzkumy však nikdy přesvědčivě nepotvrdily, že by měl Carnitin tak zázračné účinky a dokázal vám skutečně "odčarovat" pneumatiku kolem pasu. Respektive nedokáže to sám bez vašeho přičinění. Pokud však užíváte Carnitin jako součást svého tréninkového plánu, skutečně dokáže zlepšit spalování tuků, podporuje růst svalů a redukuje únavu - tři faktory, které mohou přispívat k váhovému úbytku.

Ochrana srdce

Velká část Carnitinu je uložena v srdci a řada studií prokázala, že doplňky s obsahem Carnitinu prospívají jeho kondici. Zlepšují jeho fungování a prospěšné jsou zejména pro osoby, kterým už bylo kardiovaskulární onemocnění diagnostikováno. Některé studie prokázaly, že lidé, kteří užívali doplňky s obsahem Carnitinu po prodělaném infarktu, měli mnohem menší pravděpodobnost, že dostanou další srdeční záchvat, nebo zemřou na srdeční selhání. Výzkum provedený v Minneapolis VA Medical Center zase zjistil, že Cartnitin zlepšuje kapacitu při sportu u lidí po srdečním záchvatu.

Vylepšení spermatu

Nízký počet spermií je spojován právě s nízkou hladinou karnitinu u mužů a řada výzkumů prokázala, že právě užívání doplňků s obsahem Carnitinu může tento problém napravit. Dlouhodobé a každodenní užívání Carnitinu vede k významnému zlepšení kvality spermatu.

Třiašedesát až pětasedmdesát procent Carnitinu z jídla naše tělo vstřebá. Z potravinových doplňků je naše tělo schopné vstřebat pouhých dvacet procent.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
7 důvodů, proč u vás nefungují cviky na břicho
Přetrénování: Když cvičení vašemu tělu ubližuje
Nejhorší chyby, které děláte při cvičení
Největší fitness dilemata: Vyřešeno!
Největší mýty o cvičení: Odhaleno!