Menu
Úvod  › 

Potřebujete skutečně zhubnout?

Máte se při hubnutí řídit číslem, které ukazuje vaše váha, nebo vaším osobním pocitem? Jak poznáte, jestli skutečně potřebujete zhubnout?

Situace, kdy si musíte o jednu dírku povolit pásek, nebo vám začne pneumatika přetékat přes okraj plavek, zažila zřejmě většina lidí. Je totiž zcela normální, že postupem času se postava mění. Nicméně potřebujete skutečně zhubnout? Ohrožují kilogramy navíc vaše zdraví, nebo si děláte zbytečné starosti?

Obvykle se za rozhodující faktor při určování nadváhy považuje BMI (body mass index). Pokud je jeho hodnota vyšší než 25, máte podle tabulek nadváhu, jestliže je BMI vyšší než 30, už se jedná o obezitu. Nicméně zdaleka ne všechny výzkumy přikládají BMI takovou váhu. Například studie publikovaná v The Journal of the American Medical Association ukázala, že lidé, kteří mají podle BMI nadváhu, mají nižší riziko předčasného úmrtí než lidé s BMI v normě. Znamená to, že pokud máte podle BMI nadváhu, nemusíte nutně držet dietu? Následujících sedm otázek by vám rozhodování mělo ulehčit:

- Jaký je váš životní styl? Pravidelná fyzická aktivita a zdravý jídelníček jsou důležitější než hodnoty vašeho BMI.

- Jaká je vaše rodinná historie? Pokud vaši blízcí příbuzní trpěli nebo trpí vysokým krevním tlakem, kardiovaskulárním onemocněním, nebo diabetem, je potřeba věnovat hodnotám na váze mnohem větší pozornost.

- Jaká je vaše "váhová" historie? Jak se pohybovala vaše hmotnost v posledních několika letech? Pokud se v ní objevovaly dramatické výkyvy, nebo neustále rostla, je to pro vaše zdraví značná zátěž. Odborníci upozorňují, že i v průběhu let by se vaše váha měla držet na plus mínus stejných hodnotách.

- Jak jsou vaše kilogramy rozložené? Váha rozložená kolem boků a pasů - takzvaný tvar jablka - je mnohem nebezpečnější než tuk kolem hýždí a stehen (typ hruška).

- Kolik máte v pase? Podle údajů The National Institutes of Health je u mužů obvod pasu větší než 101 centrimetrů (u žen větší než 88 centimetrů) spojen s výraznými zdravotními riziky zejména v případě, že je vaše BMI zároveň vyšší než pětadvacet.

- Jaký je váš zdravotní stav? Pokud máte vysokou hladinu cholesterolu a vysoký krevní tlak a současně jsou hodnoty vašeho BMI vysoké, měli byste začít okamžitě hubnout.

- Jak se cítíte? Pokuste se skutečně objektivně zanalyzovat, jak se momentálně cítíte. Jestliže jsou s vaší vysokou váhou spojeny problémy s klouby, dušností a dalšími zdravotními problémy, je nutné, abyste začali co nejrychleji zhubnout.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Zbavte se i posledního tuku na břiše
Získejte skvělou postavu v práci
O hubnutí rozhoduje i to, kdy jíte
6 nejčastějších mýtů o hubnutí