Menu
Úvod  › 

5 překvapivých důvodů, proč nehubnete

Platíte kreditní kartou, příliš se soustřeďujete na zdravý jídelníček, málo spíte, nebo moc přemýšlíte o cvičení. Následujících pět věcí vám může kazit vaše dietní úsilí a vy o tom ani nevíte.

Snažíte se zoufale hubnout a zdá se vám, že všechno děláte správně; počítáte kalorie, snažíte se sportovat. Kdykoli se ale postavíte na váhu, nebo se pokusíte zapnout si džíny, chce se vám úpět. Jak je možné, že i přes své dietní úsilí, stále nehubnete? Možná je na vině některý z těchto pěti důvodů, které vás nejspíš značně překvapí:

1. Příliš se zaměřujete na zdravou stravu.

Počítáte kalorie, snažíte se za každou cenu jíst pouze a jen zdravě? A právě to je možná ten problém. Podle výsledků studie z Yale University vede neustálé uvažování o tom, že se vlastně v jídle šidíte a měli byste chuť na něco úplně jiného, ke zvýšené produkci hormonu grelinu. "Grelin reguluje pocit naší sytosti a čím vyšší je jeho hladina, tím více se metabolismus zpomaluje," uvedla autorka výzkumu Alia Crum. Vyrovnanou hladinu grelinu vám pomohou udržet například oříšky, nebo sýr. Přistupujte ke svému jídelníčku rozumně a nechtějte se za každou cenu živit jen zeleninou.

2. Platíte kreditní kartou

Placení hotovostí se vám může jevit jako z předminulého století, ale výzkum, jehož výsledky byly zveřejněny v magazínu Journal of Consumer Research, prokázal, že lidé, kteří platí platebními kartami, mají mnohem větší tendenci kupovat nezdravá a kalorická jídla. Také prokazatelně nakupují větší množství potravin. Lidé, kteří platí hotovostí, také tolik nepodléhají impulsivním nákupům.

3. Přemýšlíte příliš o cvičení

Neustále přemýšlíte o tom, jestli jste cvičili dost, kdy byste měla jít znovu a na jak dlouho? Podle francouzské studie pouhé intenzivní přemýšlení o sportu vede ke zvýšené konzumaci jídla. Autoři výzkumu předpokládají, že je tomu tak proto, že tělo už si dělá zásoby, aby mělo dostatek energie ke sportovnímu výkonu. Snažte se, aby vaše svačina před cvičením neměla víc než sto padesát kalorií.

4. Máte sedavé zaměstnání

Po několika hodinách sezení přestává vaše tělo produkovat enzym lipázu, který štěpí tuky. Tvrdí to alespoň závěry výzkumu provedeného na University of Missouri-Columbia. Každou hodinu byste měli vstát, protáhnout se a klidně udělat i několik jednoduchých cviků. Podle výsledků již zmiňovaného výzkumu, tím zrychlíte svůj metabolismus o třináct procent.

5. Málo spíte

"Nedostatek spánku uvrhne vaše tělo do stavu, kdy se snaží přežít a zásobit se velkým množstvím tuků a jednoduchých cukrů, ze kterých rychle získá energii," říká Michael Breus, autor studie, jejíž výsledky citoval The American Journal of Clinical Nutrition. Podle něj lidé, kteří spí méně než čtyči hodiny denně, přijmou o tři sta kalorií denně více. Jestliže chcete skutečně hubnout, je nutné, abyste denně spali minimálně osm hodin.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Chůze je ideální metodou hubnutí
Jak zhubnout břicho ve dvou týdnech
Test: Proč se vám nedaří hubnout?
Pro ženy: Situace, ve kterých přiberete
Nový recept na hubnutí? Čokoláda!