Menu
Úvod  › 

Jak zhubnout, když už jíte zdravě

Snažíte se jíst zdravě, překopali jste od základů svůj jídelníček, ale pořád nemáte váhu a postavu, jakou byste si představovali. Jak zhubnout, když už jíte zdravě?

Všude vám zdůrazňují, že pokud chcete zhubnout, musíte zvýšit svůj pohyb a snížit svůj kalorický příjem. Jenže to stále nefunguje tak, jak byste si představovali. Snažíte se sportovat, jíst zdravě, ale když stoupnete po čase na váhu, nestane se vůbec nic. Jak zhubnout, když už zdravě jíte a sportujete:

Počítáte kalorie

Konzumování menšího počtu kalorií než je váš denní výdej je základem pro hubnutí. Nicméně výzkumy výživových poradců ukazují, že pouze jedenáct procent lidí dokáže správně odhadnout svůj ideální denní příjem. Zbytek buďto svůj kalorický příjem podceňuje, nebo naopak přeceňuje (a i tato možnost je špatně, protože si tak zpomalují metabolismus a tělo si "drží" tukové zásoby na horší časy). Místo toho, abyste svůj kalorický příjem pouze odhadovali, začněte si to, co sníte, zapisovat a skutečně počítat. Využít můžete například stránky kaloricketabulky.cz nebo stobklub.cz.

Jste pohybově aktivní.

Ráno jdete běhat, přes obědovou pauzu vyrazíte na spinning a večer spěcháte do posilovny. Podle všeho byste měli mít postavu jako z titulní stránky fitness magazínu, jenže tomu tak není. Problém totiž je zřejmě v tom, že své tělo přetěžujete. Nedopřejete mu vůbec žádný čas na regeneraci, ani na růst svalů. Místo toho, aby spalovalo tuky a rýsovalo svaly, je zaplavené stresovými hormony a veškerou svou energii vynakládá na to, aby při takové zátěži vůbec zvládlo fungovat. Zvolněte a cvičte třeba jen třikrát či čtyřikrát týdně. Budete překvapeni, jak se najednou vaše úsilí zeefektivní.

Snažíte se jíst co nejvýživněji.

Je samozřejmě v pořádku, že se snažíte připravovat si taková jídla, která zásobí vaše tělo všemi důležitými živinami. Jenže když si například dáte k snídani misku ovesné kaše s oříšky a nakrájeným banánem a doplníte ho velkou sklenicí čerstvě vymačkané pomerančové šťávy, jedná se o zdravé jídlo plné živin, ale také jím dostanete do svého těla téměř sedm set kalorií. Nezajímejte se pouze o výživové složení jídel ale i o jejich kalorickou hodnotu. To, co je zdravé, nemusí být automaticky také dietní.

Zaháníte chutě dietními jídly.

Honí vás mlsná, tak na naložíte na talíř kila ovoce v domnění, že přece dietního jídla můžete zkonzumovat neomezené množství. Jenže tak to bohužel není. Místo toho, abyste do sebe cpali doslazované musli tyčinky, či sušené ovoce, které je sice zdravější ale silně kalorickou volbou, raději si čas od času dopřejte kopeček zmrzliny, nebo pár čtverečků čokolády. Vaše chuťové buňky budou spokojené a z pohledu vaší postavy to vyjde lépe.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Proč nehubnete při běhu?
Ovoce a zelenina, které jsou při dietě tabu
7 jednoduchých způsobů, jak zrychlit metabolismus
Fitness hit: Proč všichni pijí Matcha Tea?
7 věcí, které se vám snaží říct vaše tlusté břicho
Největší mýty o metabolismu. Odhaleny!