Menu
Úvod  › 

7 důvodů, proč se vám nedaří zhubnout

Držíte dietu, cvičíte jako šílení, ale vaše váha se nepohne ani o deko. Pokud se vám nedaří zhubnout, na vině je možná jeden z následujících sedmi důvodů.

Máte pocit, že už jste vyzkoušeli všechny myslitelné hubnoucí metody, ale výsledek je stále víc než žalostný? Vaše hubnoucí fiasko je možná zapříčiněno jedním z následujících faktorů:

1. Už máte ideální hmotnost.

Pokud se váš body mass index (BMI) pohybuje mezi 18 a 25, vaše hmotnost se pohybuje v normě a vaše tělo jednoduše vzdoruje pokusům o další hubnutí, protože není důvod. Dodržujte vyvážený jídelníček a dostatečný pohybový režim. Přestaňte se stresovat číslem, které se objevuje na displeji váhy a užívejte si života.

2. Jíte příliš málo.

Pokud je váš kalorický příjem příliš nízký a necháváte svůj organismus vyhladovět, vaše tělo se brání tím, že zpomalí metabolismus a snaží se udržet si co nejdéle své tukové zásoby, aby mělo odkud "brát", až bude zase hladovět. Řešením je zvýšení kalorického příjmu, kdy budete dodržovat jídelníček s malým obsahem tuků, ale vysokým obsahem vlákniny. K hubnutí zcela postačí, abyste svůj současný kalorický příjem snížíte o 500kJ, kdy nebudete mít hlad a přesto budete hubnout. Svůj metabolismus navíc povzbudíte vhodným pohybovým režimem.

3. Hormonální nerovnováha

Hormonální nerovnováha, k níž dochází například při zvýšené funkci štítné žlázy, inzulínové rezistenci, nebo polycystických vaječnících, může vaše dietní úsilí hatit. Konzultujte svůj zdravotní stav se svým lékařem a zeptejte se ho na možnost, zda může vaše onemocnění ovlivňovat vaši váhu. Tuto situaci lze většinou upravit speciálně upraveným jídelníčkem.

4. Užívané léky

Celá řada léků může způsobit "záhadné" přibírání na váze, nebo naopak znemožnit hubnutí. Mezi rizikové z tohoto pohledu patří hormonální antikoncepce, kortikoidy, nebo například antidepresiva. Pokud máte pocit, že se vámi užívané léky podepisují negativně na vaší váze, konzultujte svůj problém s lékařem a zkuste se domluvit na změně medikace.

5. Deprese

Deprese může nejen způsobit nárůst váhy, ale může být i příčinou toho, že se vám nedaří hubnout, přesto, že držíte dietu a cvičíte do bezvědomí. Pokud se potýkáte s depresivním laděním, nasaďte nejprve léky a psychoterapii, a teprve potom začněte řešit svou váhu.

6. Pocity úzkosti

Úzkostné poruchy jsou častou příčinou, proč přibíráte a nedaří se vám zhubnout. Jestliže se u vás tedy objevují často pocity úzkosti, je na čase vyhledat psychologa. Po vyléčení se vám bude hubnout mnohem rychleji.

7. Klamete sami sebe

Buďte k sobě upřímní. Skutečně držíte dietu a cvičíte, nebo o tom spíše jen mluvíte? Výmluvy a sebeklam jsou vůbec tou nejčastější příčinou, proč se hubnutí nedaří. Tvrdíte, že nemáte na cvičení čas, nemůžete držet dietu, protože potřebujete energii, nemůžete vařit dietně, protože by to nikdo nejedl? Dokud nezměníte svůj postoj, vaše váha se nehne.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Čím méně budete spát, tím více budete jíst
Cvičení, které vás konečně zbaví špeků na břiše
Bílé lži, aneb jak si lžeme o hubnutí
5 důvodů, proč vyhodit váhu z okna
9 způsobů, jak spálit víc kalorií
Test: Jste připraveni zhubnout?