Menu
Úvod  › 

5 největších mýtů o hubnutí

Vymlouváte se na to, že hubnutí nemá cenu, protože máte nadváhu v genech? Jíte naposledy v pět večer, aby vám nerostlo břicho? Úplně zbytečně. Jde jen o jedny z častých dietních mýtů.

1. Svou tělesnou váhu a metabolismus máte v genech.

Tisíce lidí vehementně tvrdí, že nemohou zhubnout, protože mají svou tělesnou hmotnost zakódovanou v genech. Jenže víte, kolik z vaší váhy ve skutečnosti ovlivňují geny? Podle výzkumů to je jen pouhá čtvrtina. V kterémkoli období života můžete svou váhu drasticky změnit za pomoci nízkého příjmu kalorií a cvičení. Svůj metabolismus můžete v jakémkoli věku povzbudit posilováním a vytrvalostním pohybem. Studie provedená na Tufts University ukázala, že senioři, kteří posilovali třikrát týdně, měli po osmi týdnech o tři sta procent rychlejší metabolismus.

2. Po osmé hodině večerní nesmíte jíst.

Nejspíš jste také slyšeli o tom, že cokoli sníte po osmé hodině večerní, změní se okamžitě v tuku na vašem břiše. Jenže ve skutečnosti je kaloriím denní doba nebo čas úplně jedno. Vaše tělo tráví a zpracovává kalorie stejným způsobem, ať už je ráno, poledne nebo půlnoc. Klidně si můžete večer sednout na gauč, dát nohy nahoru a sledovat detektivku, pokud jste byli celý den v pohybu, ani vaše večeře se jako tuk neuloží. Mnohem větší problém je v tom, že po celém dnu se cítíte unaveni a spíše sáhnete po nezdravém a vysokokalorickém jídle.

3. Když budete jíst často malé porce, povzbudíte svůj metabolismus.

Příjem potravin má na metabolismus zanedbatelný efekt. Některé potraviny, zejména ty, které obsahují kofein, mohou dočasně metabolismus povzbudit, ale tento efekt je příliš malý na to, aby vám pomohl zhubnout. Mnohem důležitější pro váš základní metabolismus je množství svalové hmoty, která je součástí vašeho organismu. Vašemu metabolismu tak mnohem víc prospějete pravidelným posilováním.

4. Vždy musíte snídat.

Ze všech stran se na vás valí doporučení, že bez snídaně nemáte šanci zbavit se přebytečných kilogramů. Ve skutečnosti ale stačí, když se najíte kdykoli během rána. Pokud vstáváte v sedm hodin ráno, je normální, že nemáte okamžitě chuť na obrovskou snídani. Nejspíš také nebudete okamžitě po probuzení pociťovat hlad. Dejte si čas a najezte se, až budete mít chuť. Jíst byste měli do tří hodin od probuzení, ale nemusíte si dopřávat opulentní brzkou snídani.

5. Při dietě jezte light produkty.

To, že je výrobek označený jako light nebo nízkotučný, ani náhodou nepředstavuje záruku toho, že je v něm méně kalorií než v "normální" verzi. Některé nízkotučné výrobky mohou být dokonce mnohem kaloricky vydatnější. Odstraněný tuk je totiž často nahrazen cukrem, moukou, škrobem, nebo jinými složkami, které zlepšují chuť a texturu. V těchto ingrediencích je potom často obsaženo víc kalorií než v samotném tuku. Takže si sice koupíte nízkotučnou verzi, ale rozhodně z ní nezhubnete.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Dietní plán: 6 kilo za 30 dní
4 důvody, proč nemůžete zhubnout břicho
10 tipů od trenérů celebrit
5 chyb, které brání mužům hubnout