Menu
Úvod  › 

Zhubnete při domácích pracích?

Vytíráte, myjete okna, vysáváte a vůbec máte pocit, že se od rána do večera nezastavíte, ale na vaší postavě to není znát. Mohou domácí práce zafungovat jako posilovna a dá se při nich zhubnout?

Za vaší pneumatiku na břiše může myčka nádobí a robotický vysavač. Samozřejmě ne doslova, ale nová studie zjistila, že ženy vynakládají na domácí práce mnohem méně energie, než tomu bylo v minulosti. Kvůli domácím spotřebičům, které nám usnadňují práci, tak při domácích pracích spálí mnohem méně kalorií, což je jeden z faktorů, který přispívá k obezitě.

Autoři studie porovnávali čas, který ženy ve věku devatenáct až čtyřiašedesát let stráví vykonáváním domácích prací. K dispozici měli údaje od roku 1965 až do 2010. Zaměřovali se především na přípravu jídla (včetně umývání nádobí po jídle), obecný úklid a praní prádla. Zatímco v roce 1965 spálily ženy vykonáváním domácích prací 4 663 za týden (666 kalorií denně), v roce 2010 už to bylo pouhých 2806 kalorií za týden (400 kalorií denně).

Důvod je jednoduchý; prakticky každá domácnost vlastní myčku nádobí, pračku, sušičku, mikrovlnou troubu, či robotický vysavač. Tyto spotřebiče sice šetří čas a energii vynaložené na domácí práce, ale zároveň jsou také důvodem toho, že v současné době při vykonávání domácích prací ženy (nebo muži, pokud se vám je k domácím pracím podaří přinutit) spálí výrazně méně kalorií.

To všechno by bylo v pořádku, kdybychom čas uspořený vykonáváním domácích prací věnovali sportování, nebo aktivnímu trávení volného času. Jenže ve srovnání s rokem 1965 se zdvojnásobil čas, který trávíme před obrazovkami - ať už se jedná o obrazovky televizní nebo monitory počítačů. Takže zatímco v šedesátých letech se ženy mnohem více pohybovaly u úklidu, parní prádla a vaření, v současné době je jejich styl života výrazně více sedavý. Tento nepoměr by, podle vědců, ženy měly vyrovnávat tím, že si místo zničujícího drhnutí podlahy půjdou zaběhat nebo zacvičit.

Na druhou stranu studie provedená už před několika lety zjistila, že současné ženy tráví mnohem víc času péčí o děti než jejich předchůdkyně. V roce 2007 se například vysokoškolsky vzdělané ženy věnovaly svým dětem v průměru jednadvacet hodin týdně, zatímco v roce 1995 to bylo pouhých dvanáct hodin týdně.

Nicméně dietologové upozorňují, že velmi záleží na tom, jakou aktivitu se svým dítětem provozujete. Je samozřejmě značný rozdíl mezi tím, když vyjedete se svými dětmi na výlet na kole, nebo když si s nimi doma budete stavět Lego a dívat se na pohádky v televizi.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Zbavte se i posledního tuku na břiše
Získejte skvělou postavu v práci
O hubnutí rozhoduje i to, kdy jíte
6 nejčastějších mýtů o hubnutí
Potřebujete skutečně zhubnout?