Menu
Úvod  › 

Muži s malými varlaty jsou lepší otcové

Nedostali jste od přírody tu největší výbavu? Netruchlete. Vědci tvrdí, že majitelé malých varlat jsou mnohem lepší otcové než jejich lépe vybavení kolegové.

Antrolopogy z Emory University z Atlanty velmi zajímalo, proč někteří muži disponují mnohem lepšími otcovskými schopnostmi, než jiní: "Je známo, že děti vnímavých otců, kteří se zapojují do výchovy, se vyvíjejí lépe v oblasti sociální, psychologické i vzdělávací. Chtěli jsme ale zjistit, co stojí za tím, zda se muži stanou dobrými, nebo špatnými otci," říká jeden z autorů výzkumu James Rilling. Vědci tedy zjišťovali, jestli s otcovskými kvalitami souvisí nějak speciální anatomické charakteristiky, nebo funkce mozku.

Autoři výzkumu dělali respondentům krevní testy, měřili jejich hladinu testosteronu, sledovali anatomické charakteristiky a pomocí dotazníků zjišťovali, do jaké míry se otec do výchovy dítěte zapojuje a kolik s ním tráví času. Zajímali si i o to, zda a kolik otcové pomáhají s každodenní péčí o dítě (zda například přebalují, koupou, připravují jídlo, nebo s ním chodí k lékaři).

V rámci výzkumu se také s pomocí magnetické rezonance měřila aktivita mozku respondentů v okamžicích, kdy si prohlíželi fotografie svých dětí. A mimo jiné vědci měřili i velikost varlat mužů, kteří se výzkumu zúčastnili. Poněkud překvapivě zjistili, že z hlediska rodičovství, respektive otcovství, je mnohem lepší, když mužská varlata nedosahují žádné gigantické velikosti. Muži s menšími varlaty mají zároveň i nižší hladinu testosteronu se do péče o své děti a jejich výchovy zapojují mnohem více. Jejich mozek také vykazoval mnohem silnější reakci, když před ně vědci položili fotografie jejich dětí.

A mimochodem vědci dospěli k dalšímu překvapivému závěru. Čím víc se do výchovy a péče o dítě zapojíte, tím větší bude pravděpodobnost, že se postupem času vaše varlata o něco zmenší. Není zatím úplně jasné, co je toho příčinou, a vlastně ani to, co bylo dříve, zda jsou dobré otcovské schopnosti výsledkem menší velikosti varlat, nebo je tomu přesně naopak.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Táta