Menu
Úvod  › 

5 věcí, které by váš gynekolog chtěl, abyste věděla

Zřejmě nepatří mezi vaše nejoblíbenější doktory, prohlídky u něj oddalujete a na spoustu věcí se ho stydíte zeptat. Každý gynekolog by ale chtěl, aby jeho pacientky věděly následující věci.

Jak snížit riziko kvasinkových infekcí

Kvasinkové infekce patří k nejčastějším důvodům návštěvy gynekologické ordinace. Jsou úporné, nepříjemné, obtěžující a velmi těžko se jich zbavuje. Mnohem jednodušší je jejich výskytu předejít. Znáte nejrizikovější faktory jejich vzniku? Tím prvním je užíváním antibiotik. Pokud užíváte antibiotika, bakteriální rovnováha ve vašem těle je porušená a výrazně se zvyšuje riziko, že onemocníte kvasinkovou infekcí. Snažte se proto jejich užívání doplnit lactobacily. Dalším rizikovým faktorem jsou hormonální změny, jako je například těhotenství, nebo období před menstruací. A konečně je to nošení těsného a neprodyšného oblečení, které riziko rozvinutí kvasinkové infekce dále zvyšuje. Jak jste na tom například po cvičení? Oblékáte se po sprše do stejných spodních kalhotek, nebo si s sebou nosíte čisté spodní prádlo? A jak je to s materiálem vašeho spodního prádla? Máte většinu kousků ze syntetických materiálů, nebo převládá bavlna?

Že je genitální opar častější, než tušíte

Odhaduje se, že třicet až čtyřicet procent populace je pozitivní na herpes, i když o tom neví. Skutečnost, že v sobě nosíte vir herpes, samozřejmě ještě neznamená, že onemocníte genitálním oparem. Nicméně pokud se budete líbat s nějakým jeho nositelem, nebo ještě hůř, pokud vám jeho hostitel bude poskytovat orální sex, přenese se virus i na vás. A genitální opar není vůbec nic příjemného, ani estetického.

Nitroděložní tělísko je velmi účinnou antikoncepcí.

I když ohledně nich panuje ještě spousta předsudků a obav, nitroděložní tělíska jsou prakticky stejně účinnou a efektivní antikoncepcí jako hormonální tabletky. Bez obav si je můžete nechat zavést a není je potřeba doplňovat žádnou další antikoncepcí. Pravděpodobnost, že s nimi počnete, je skutečně mizivá.

Že byste se měla naučit znát

Je s podivem, kolik času tráví ženy pozorováním a udržováním jednotlivých částí svého těla, přičemž naprosto opomíjí své intimní partie. Dospělá, svéprávná žena se skutečně nemusí stydět za to, že si s pomocí zrcátka prohlédne své genitálie, naučí se je znát a bude schopná postřehnout jejich případné anomálie. Mějte ráda skutečně celé své tělo. Zaslouží si to!

Kondomy vás nechrání před HPV

Lidský Papilloma Virus (HPV) je přibližně stejně běžný jako nachlazení - ovšem s tím rozdílem, že je sexuálně přenosný. Bohužel vás před ním nechrání ani používání kondomů a nakazit se můžete při jakémkoli intimním kontaktu. Jedinou účinnou prevencí je důkladné vybírání sexuálních partnerů a nepromiskuitní chování.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články