Menu
Úvod  › 

Jak poznáte, že byste měli jíst víc proteinů?

Máte neovladatelnou chuť na sladké, padají vám vlasy, jste unavení a neustále nemocní? Možná, že příčinou vašich obtíží je nedostatek proteinů. Podle následujících signálů poznáte, že byste jejich příjem měli zvýšit.

1. Chutě na sladké.

Jedním z prvních signálů, kterými vám vaše tělo začne naznačovat, že nutně potřebuje víc proteinů, jsou neovladatelné chutě na sladké. Typicky máte pocit, jako kdybyste nikdy nebyli pořádně zasycení a máte tendenci dojídat se sladkostmi. Málokdo si přitom tento symptom s nedostatkem proteinů spojí, protože si logicky říká, že při nedostatku proteinů bychom měli mít chuť na steak, nebo vejce. Nicméně proteiny zodpovídají za udržení stabilní hladiny krevníhu cukru a pokud vašemu tělu schází, projevuje se tento nedostatek právě chutí na sladké.

2. Nemůžete se soustředit

Vyvážená hladina krevního cukru je klíčová pro schopnost soustředění. Pokud máte nedostatek proteinů, vaše hladina glukózy neustále kolísá a právě proto se nemůžete soustředit, jste roztěkaní a nedkážete napnout myšlenky k jednomu cíli. Logickým důsledkem toho je, že si dáte něco sladkého (viz předchozí bod), jenže tím vaše hladina krevního cukru opět raketově vystřelí, aby vzápět opět poklesla. Výsledkem je další otupělost a tak pořád dokola.

3. Padají vám vlasy

Proteiny jsou základním stavebním kamenem buněk - včetně vlasových cibulek. Pokud jsou vlasové cibulky silné, dokáží udržet vlasy na svém místě, a naopak důsledkem slabých vlasových cibulek je vypadávání vlasů a řídnutí kštice. Jestliže potýkáte se slábnoucími a padajícími vlasy, měli byste v první řadě upravit svůj jídelníček a přidat do něj více proteinů. Váš problém se tak upraví i bez nutnosti investice do drahých přípravků.

4. Cítíte se slabí.

Všichni ví, že proteiny jsou klíčové v případě budování svalů a pokud jich nedodáváte tělu dostatečné množství, svaly postupem času ochabují a ztrácí svůj objem. V důsledku toho se cítíte slabí a proto se například nemůžete donutit ke cvičení, jakákoli tělesná aktivita vás vyčerpává a jste neustále unavení.

5. Jste pořád nemocní.

Nedostatek proteinů se však nepromítá pouze do kondice vašich bicepsů, jsou velmi důležité i pro správné fungování našeho imunitního systému. Jestliže se vám zdá, že chytíte každé nachlazení a infekci, která kolem vás proletí, zkuste zvýšit svůj příjem proteinů, tak dáte svému imunitnímu systému účinnou zbraň.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články