Menu
Úvod  › 

5 českých přírodních unikátů, které musíte vidět

Za dechberoucími přírodními unikáty nemusíte cestovat tisíce kilometrů. Představujeme vám pětici přírodních divů, které máte hned za rohem.

1. Adršpašsko-teplické skály

Nejdivočejší a nejstarší skalní město ve střední Evropě. Kromě úchvatných skalních útvarů (najdete tady například Mnicha, Milence, Starostu s paní starostovou a desítky dalších) jsou tu i dva vodopády a dvě vodní plochy. Můžete si půjčit loďku a projet se po hladině zatopené pískovny nebo na romantickém jezírku přímo v srdci skalního města. Adršpašské skály jsou přístupné celoročně, ale v hlavní sezóně se tu vybírá vstupné.

2. Přírodní rezervace Soos

Poblíž Nového Drahova v západních Čechách přibližně šest kilometrů od Františkových lázních najdete zcela unikátní rašeliniště s řadou minerálních pramenů. Budete si tu připadat jako na výletě do pravěku. Kolem vás bude všechno bublat a syčet. Bahenní sopky vydechují oxid uhličitý a nejzajímavějšími místy vás provede naučná stezka. Děti potěší i modely prehistorických ještěrů.

3. Pravčická brána

Pravčická brána je největším pískovcovým mostem v Evropě. a konkurovat mu mohou jen skalní mosty v Americe. Oblouk je v dolní části široký víc než 26 metrů a na svém místě stojí už miliony let. Část skal, které ho obklopují, je přístupná pouze na loďkách, které projíždí úchvatnými skalními soutěskami. Celková délka soutěsek je asi sedm kilometrů a z toho dva kilometry proplujete po pramicích. Po projížďce můžete z kaňonu řeky vystoupat takzvaným Dlouhým schodištěm po naučné stezce.

4. Punkevní jeskyně

Návštěva propasti Macocha a Punkevních jeskyní patří už v podstatě k základnímu všeobecnému přehledu. Macocha je hluboká téměř sto čtyřicet metrů a pokud byste k ní chtěli započítat ještě hloubku jezírka, které se nachází na jejím dně, museli byste přidat dalších čtyřicet metrů. Výhledu se můžete užít shora ze dvou vyhlídkových můstků, nebo se projít po jejím dně. Tato prohlídka je spojena s jízdou na lodičkách po podzemní říčky Punkvy. Projížďka po podzemních zatopených prostorách stojí za to.

5. Hruboskalské skalní město

Pokud máte rádi filmy Marie Poledňákové, a zejména Jak dostat tatínka do polepšovny, jste s hroboskalským skalním městem už dokonale obeznámeni. Právě na zdejší skály totiž šplhali jeho hlavní protagonisté malý Vašek s neposlušným tatínkem Lubošem. Můžete se zde pustit množstvím stezek a naučných tras. Nemůžete minout arboretum s nezvyklými stromy nebo pohádkový hrad Valdštejn, který se nachází na vyhlídkové trase vedoucí kolem skal.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Ušetřete na jídle na cestách
10 poznávacích znamení baťůžkářů
Špína a násilí: Nejotřesnější letiště na světe