Menu
Úvod  › 

5 věcí, kterým rozumí jen introverti

Pro všechny ostatní je to normální, pro introverty nepřekonatelná překážka. Jsou zkrátka věci, kterým mohou porozumět jen plaší lidé.

1. Zoufalý pocit nejistoty v místnosti plné cizích lidí.

Nikdo se zřejmě necítí extra dobře v místnosti plné lidí, z nichž téměř nikoho nezná, ale pro introverty je tato situace skutečnou noční můrou. Psychologové doporučují vnímat tuto situaci jako svého druhu výzvu. Soustřeďte se a představte si sami sebe jako profesionálního sportovce před rozhodujícím zápasem. Nervozita a nejistota je zcela normální a pociťují je i dokonalí profesionálové. Dejte sami sobě dílčí úkoly, o jejichž splnění máte zájem a záleží vám na nich. Například můžete sami sobě slíbit, že oslovíte a navážete společenskou konverzaci s onou recepční, se kterou se každý den potkáváte při příchodu a odchodu ze zaměstnání, ale zatím jste se jí neodhodlali ani pozdravit.

2. Nenapodobitelná schopnost naslouchat.

Introverti jsou vynikající posluchači, ačkoli to často jejich okolí neodhalí a nedocení. Je to jednoduché; když jste plaší a netoužíte nijak zvlášť mluvit, máte o to víc času pozorovat a naslouchat. Nicméně to, že jste plaší, neznamená, že byste se nechtěli zapojovat do společenských situací, vaše schopnost pozorovat a naslouchat je zároveň nekonečným zdrojem vaší síly.

3. Vždy přemýšlíte, dřív než promluvíte.

Úsloví: "Dvakrát měř a jednou řež" vzniklo pravděpodobně kvůli vám, protože pro vás je typické, že velmi přemýšlíte, než se rozhodnete vyjádřit svůj názor. Na jednu stranu je tato vlastnost užitečná, protože se vám nemůže stát, že byste jednali impulsivně a unáhlili se ve svých vyjádřeních, na druhou stranu může být vaše váhavost a nerozhodnost pro vaše okolí někdy poněkud obtěžující. Uvědomte si však, že právě tato vlastnost je vaší zásadní charakteristikou a naučte se ji mít také rádi.

4. Otravuje vás být za introverta.

Jen introverti ví, jak otravné je, když o nich ostatní mluví jako o stydlivkách, introvertech a neprůbojných "puťkách." Vzhledem k nápadnosti vašich vlastností má vaše okolí výraznou tendenci zařadit vás do "škatulky" a označit patřičnou "nálepkou." Jen vy sami ale víte, jak nepříjemné a otravné je, poslouchat už od dětství, že jste stydliví introverti a nemít šanci se z této kategorie vymanit.

5. Upřednostňujete zákulisí před hlavní scénou.

Vzhledem k tomu, že většina lidí prahne po tom, aby v životě zažili alespoň jednou svých patnáct sekund slávy, logicky nemohou porozumět tomu, že vy se naopak hlavní scéně vyhýbáte a úplně vám stačí pobyt v zákulisí. Není to nic, za co byste se museli stydět, protože v okamžicích, kdy vám o něco skutečně jde, dokážete řídit běh věcí nepozorováni i ze skrytých míst. Jen ke svému životu zkrátka nepotřebujete stát v záři reflektorů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Začátky duševní nemoci: Jak poznáte, že máte problém?
9 každodenních zvyků, které nahrávají stresu
5 signálů, že jste zralí na psychologa
6 překvapivých věcí, kterými se dá nakazit
5 věcí, které byste neměli dělat ve vzteku