Menu
Úvod  › 

5 nejpříšernějších důsledků sportu

Běžecký průjem, nekonečné pocení, plísně nohou, odřené bradavky, či scvrklá varlata. Seznamte se s pěti nejpříšernějšími nežádoucími účinky sportování.

Není pochyb o tom, že sport je bohulibá činnost, která vám pomůže udržet se v kondici, zbavit se přebytečných kilogramů a vylepšit vám v jistých ohledech zdravotní stav. Na druhou stranu vám ale může přihrát i zdravotní komplikace, o kterých možná nemáte ani tušení:

1. Běžecký průjem

Rozhodli jste se, že konečně začnete běhat? Gratulujeme. Koupili jste si kvalitní boty, načerpali jste teoretický základ a vyběhli jste do parku, abyste se zbavili špeku na břichu. Ze začátku ale raději běhejte po opuštěných cestách a po setmění. Možná tak zabráníte slušnému trapasu, až vás přepadne běžecký průjem. Běhání je spojeno s mnoha otřesy a vibracemi, které povzbuzuje trávicí systém. To je také důvod, proč lékaři doporučují chůzi a běh jako nejlepší prostředek proti zácpě. Počítejte ale se zvýšenou aktivitou svých střev, až půjdete příště běhat.

2. Nekonečné pocení

Sportujete jako o život. Denně cvičíte minimálně hodinu, uběhnete pět kilometrů jako nic a jako bonus si dáte padesát bazénů. Trochu problém je v tom, že se neustále a permanentně potíte. Je totiž známé, že lidé, kteří mají velkou fyzičku a hodně sportují se začínají potit dřív a více než nesportovci. Spolu s tím, jak zvýšíte intenzitu cvičení a zátěž, tělo očekává velký výkon a začíná se preventivně ochlazovat pocením.

3. Plísně nohou

Počítejte s tím, že pokud uběhnete denně tři kilometry, budete mít překrásné pozadí, ale můžete spolehlivě zapomenout na hezké nohy. Vlhké prostředí zpocených nohou maximálně přeje rozvoji a růstu plísní. Sportovci tak často trpí na na kožní problémy a nehezké, zkroucené nehty poznamenané plísní. Kupodivu budou při pravidelném, intenzivním sportování trpět i vaše bradavky. Tím, že je neustále zaplavuje pot, jsou permanentně ponořené v jakémsi slaném roztoku, odírají se při pohybu o látku oblečení a do drobných oděrek se dostává sůl. Možná byste se to neřekli, ale podrážděné a rozedřené bradavky jsou častým problémem sportovců. Postiženi jsou zejména muži, protože ženské bradavky jsou povětšinou chráněny podprsenkou.

4. Astma z bazénu

Chodíte plavat do veřejného bazénu? Potom byste měli počítat nejen s plísněmi, kterým poskytuje dokonalé útočiště teplé a vlhké prostředí společných sprch, ale i se zvýšeným rizikem astmatu, které s sebou vdechování chlorových výparů nese. Dermatologové upozorňují, že nošení pantoflí do společných sprch by se pro vás mělo stát samozřejmostí.

5. Zmenšená varlata

Posilujete, zvedáte závaží a pracujete na své vizáži ala mladý Schwarzenegger, ale spolu s tím, jak se budou zvětšovat vaše svaly, je možné, že zaznamenáte zmenšení svých varlat. Ať už jste běžec, cyklista nebo plavec, po sportovním výkonu si můžete všimnout, že se vaše varlata jakoby scvrknou. Nebojte se ale, během hodiny by se měla vrátit do původního stavu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 důvodů, proč byste měli začít běhat
Test: Znáte Olympijské hry?
Strečink před cvičením vás před zraněním nezachrání
Běháte správně? Zkontrolujte si nohy!
Chůze je ideální metodou hubnutí