Menu
Úvod  › 

5 nenápadných věcí, které vám zničí imunitu

Jste neustále nemocní, nebo máte pocit, že se o vás choroba pokouší? Představujeme vám pět věcí, které vám zlikvidují imunitu, i když vypadají neškodně a nevinně.

Hned na začátku si spočtěte, jak často do roka jste nemocní? Pokud se o vás nemoc pokouší častěji než dvakrát až třikrát do roka, nepatří váš imunitní systém mezi nejsilnější. Slabý imunitní systém může být důsledkem špatného životního stylu a možná jej zatěžujete vy sami úplně zbytečnými chybami:

1. Pesimistické ladění

I když by vás nejspíš nikdy nenapadlo, že by vaše psychické rozpoložení mohlo nějak souviset s imunitním systémem, výzkumy dokázaly, že pesimistické ladění se skutečně negativně odráží na funkci imunitního systému. Pokud se budete na svět dívat skrze černé brýle, budete jednoduše častěji nemocní než optimisté. Negativní myšlenky totiž zvyšují hladinu stresu, respektive produkci stresového hormonu - kortizolu, který negativně ovlivňuje funkci imunitního systému.

2. Příliš mnoho léků

Ládujete do sebe hromady léků v naději, že potom budete zdraví a budete moci skály lámat? Omyl. Příliš mnoho léků naopak váš imunitní systém oslabuje a klade na něj příliš velkou zátěž. Uvědomte si, že jen proces odbourání léků z organismu mimořádně zatěžuje játra. A čím více léků, tím větší zátěž to pro vás organismus představuje. Zrevidujte seznam svých léků (a to včetně vitamínů a dalších potravinových doplňků) a proberte se svým lékařem, zda je skutečně nutné, abyste je všechny užívali.

3. Jste osamělí.

Spočtěte si, kolik máte přátel (a počítají se pouze ti, s nimiž se skutečně vídáte, nikoli ti, kterým občas kliknete na fotku na facebooku). Izolovaní lidé s minimem přátel a známých jsou na tom totiž s imunitním systémem mnohem hůře než ti, kteří mají přátele. Výzkumy ukázaly, že lidé, kteří jsou společensky aktivní, mají například mnohem menší pravděpodobnost, že onemocní chřipkou.

4. Zanedbáváte osobní hygienu.

Už malým dětem vštěpujeme, že je nutné mýt si několikrát denně ruce mýdlem, sami však v dospělosti často toto pravidlo porušujeme a zanedbáváme. Pokud zanedbáváte svou osobní hygienu, nahráváte tím mikrobům a oslabujete tak svůj imunitní systém. Ideálně byste si, podle odborníků, měli mýt ruce minimálně pětkrát denně.

5. Spíte v nevětrané místnosti.

Spíte v horké, nevětrané místnosti, hlavně aby vás náhodou "neobtáhlo"? Potom hrajete "do karet" všem choroboplodným zárodkům a oslabujete svůj imunitní systém. Podle odborníků je z hlediska imunity ideální spát v chladné a dobře větrané místnosti.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články