Menu
Úvod  › 

5 skrytých nebezpečí, která máte doma

Ve svém bytě rozhodně nejste v bezpečí. Na vás i vaše děti číhají nástrahy a nebezpečí, které vám mohou zničit zdraví. Znáte je?

Považujete svůj domov za oázu klidu? Nenechte se mýlit, právě doma na vás číhá spousta nebezpečí. K tomu, aby zničily vaše zdraví, stačí, když budete dýchat a dotýkat se. Představujeme vám sedm největších zdravotních rizik, která na vás číhají u vás doma:

1. Plíseň

Zdá se vám, jako kdyby ve vaší koupelně nebo na toaletě byla cítit plíseň? Na vině jsou plísňové výtrusy, kterým se mimořádně daří ve vlhkých koutech vaší domácnosti. Plíseň může ve vlhku, kde má dostatek potravy, vyrůst už za čtyřiadvacet až osmačtyřicet hodin. Centrální topení, klimatizace, neprodyšné rámy oken rozvoji plísně nahrávají. Najdete ji všude (například na zdech, dlažbě, kobercích a podobně) a projevuje se černými, hnědými, bílými, žlutými, růžovými, nebo zelenými skvrnami. Plísňové výtrusy mohou spustit symptomy astmatu: kašel, kýchání a dýchavičnost. Jejím důsledkem může být i alergie, svědící kůže, infekce očí, či ucpané dutiny. Snažte se co nejčastěji větrat, používejte protiplísňové prostředky, po koupeli nechte v koupelně několik minut puštěný větrák.

2. Roztoči

Nemůžete je vidět pouhým okem, ale mají obrovský vliv na vaše zdraví. Roztoči jsou jednou z nejčastějších příčin alergií a astmatu. Roztoči potřebují vlhkost a jsou živi z odumřelých kožních buněk, které se z našich těl neustále odlupují. Nejčastěji se ukrývají v matracích postelí, polštářích a pokrývek. Musíte se však vyrovnat s tím, že roztoči jsou normální součástí života a v podstatě neexistuje způsob, jak se jich zbavit. Můžete je omezit používáním hypoalergenních pokrývek, ale zcela se jich nezbavíte nikdy. Rozhodně byste však neměli do postele uléhat s mokrými vlasy, které poskytují roztočům živnou půdu.

3. Kobercové chemikálie

Renovujete nebo si nově zařizujete byt? Pokud jste si pořídili nový koberec, důsledkem může být dlouhotrvající bolest hlavy (a nikoli z jeho křiklavého vzorku). Koberce jsou totiž výrobci napuštěné chemikáliemi, které ucítíte možná ještě týdny po jeho instalaci. Pokud jste citlivější, nejspíš pocítíte intenzivní bolesti hlavy. Pokud je to trochu možné, snažte se koberec ještě před instalací vyvětrat, nebo alespoň větrejte místnost, do které jste ho umístili.

4. Léky

Pro děti jsou léky velkým lákadlem, protože jim tvarem i barvou připomínají bonbóny. Je nutné skladovat je na místech, ke kterým děti nemají v žádném případě přístup. Pořiďte si na ně také box s bezpečnostním uzávěrem, který vaši potomci neotevřou. Nikdy dětem nepodávejte prášek nebo sirup s tím, že je to dobrota.

5. Naftalín

Možná, že naftalínové kuličky prospívají vašim svetrům, ale vašemu zdraví zcela jistě ne. Chemikálie, které obsahují, totiž mohou působit dráždivě. Většina z nich jsou pesticidy, které mohou poškodit vaše zdraví. Jejich systematické vdechování nebo kontakt s kůží může vést k anémii, poškození jater a u dětí i k neurologickým poškozením. Při krátkodobém kontaktu mohou být příčinou bolestí hlavy, nevolnosti, zvracení, průjmu, nebo zmatenosti. Nejvíc svému zdraví prospějete, když je ze své skříně zcela odstraníte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Tipy proti pocení: Co vám pomůže
Nejnebezpečnější situace pro vaše srdce
5 bleskových testů, které vám zachrání život
Energetické nápoje: Víte, co pijete?