Menu
Úvod  › 

5 nejoblíbenějších prázdnin pro tento rok

Nevíte, kam se vydat na dovolenou? Nechte se inspirovat nejoblíbenějšími prázdninovými destinacemi, které Evropani milují.

Přirozeně nelze říci, která z dovolenkových destinací je nejlepší, nejkvalitnější, nebo nejatraktivnější, ale možná jste už dospěli do stádia, kdy se nechcete válet na Mácháči a vyjeli byste objevovat Evropu. Redaktoři The Sunday Times připravili výběr deseti míst, kde Evropané nejraději tráví dovolenou. Inspirujte se:

1. Španělsko

Španělsko je absolutně nejoblíbenější prázdninovou destinací Britů, kteří tu tvoří nejpočetněji zastoupenou skupinu turistů. Přispívají k tomu především ostrovy Mallorca, Ibiza a samozřejmě Kanárské ostrovy (zejména Tenerife a La Palma, ačkoli v poslední době začali turisté objevovat i méně známou La Gomeru). Severní Španělsko je turisty spíše opomíjené, ačkoli tady můžete najít skvělé (a poloprázdné) pláže, fascinující krajinu, hory, středověké vesnice i pulsující města. Při návštěvě Španělska se ale rozhodně nemusíte omezovat na povalování se po pláži. Velmi oblíbené se v poslední době staly cyklistické výlety, nebo výlety za zdejšími golfovými hřišti.

2. Francie

Návštěvu Francie oceníte víc v případě, že nejste Angličani, které většina Francouzů nijak zvlášť nemusí. Jinak se ale dovolená ve Francii umístila na druhém místě v prázdninové oblíbenosti. Můžete tady strávit několik let po sobě a stejně budete mít pořád co objevovat. Města s fascinující historií, malebné přístavy, zapomenuté vesnice, úchvatnou krajinu i neprávem opomíjené ostrovy nabízejí přehršle možností, co zde můžete na dovolené dělat. Mezi nejoblíbenější prázdninové lokality patří Korsika a Ile de Ré, které mají nezapomenutelnou atmosféru. Evergreenem rodičů s dětmi je samozřejmě Disneyland u Paříže. Bezdětní turisté však potřebují k jeho návštěvě mimořádnou dávku duševní odolnosti a rovnováhy.

3. Chorvatsko

Podle redaktorů The Sunday Times disponuje Chorvatsko jedním z nejkrásnějších a nejčistších pobřeží na světe. Skály padají strmě do moře i oblázkové pláže nabízí každý rok vyžití milionům turistů. Můžete si pronajmout dům na pobřeží a na vlastní pěst nebo s průvodcem objevovat krásy přilehlých ostrůvků. Velmi oblíbený je ostrov Hvar, na který se snadno dostanete lodí ze Splitu. Tady objevíte nádherné pláže a velký výběr ubytování ve všech cenových relacích. Pokud máte dostatek času, nemůžete rozhodně minout historický a opravený Dubrovník, který dostal přiléhavou přezdívku: "Perla Jadranu."

4. Řecko

Dovolená v Řecku je zkrátka evergreenem, krize nekrize. Oslnivě bílé vesnice, přátelské taverny, horké slunce a modré moře jsou jednoduše lákadlem, které stále táhne. Tisíce turistů se sem vrací nejen kvůli přírodním a historickým monumentům, ale i kvůli vyhlášené kuchyni, která v sobě snoubí tóny středomoří i orientu. Nejvíce turistů každý rok míří především k řeckým ostrovům, z nichž nejvyhlášenějším je zřejmě Korfu a Kréta. Soukromým tipem je však Paxos, který nemá vlastní letiště a je proto ušetřen náporu davů a přímo vybízí k lenošení, výletům na lodi a objevování opuštěných vesniček.

5. Itálie

Starověké památky, skvělé pláže, fantastické jídlo a příjemné podnebí; tolik instantní ochutnávka Itálie. Pro esenci zdejšího "la dolce vita" byste rozhodně neměli minout hvězdný trojlístek: Řím, Florencie a Benátky. Poněkud opomíjeným italským regionem je Umbria, kde najdete středověká městečka, vinice i renesanční památky - a co je na tom nejlepší - téměř žádné turisty. Pokud vás moře nijak zvlášť neláká, můžete zakotvit u italských jezer, která se choulí pod úpatím hor a nabízejí skutečně dechberoucí scenérii. Vynechat byste neměli ani italské ostrovy Sicílii a Sardinii, které kombinují historické památky s nádhernou přírodou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: Nejznámější města světa
Test: Znáte Chorvatsko?
5 zlatých pravidel pro dovolenou s přáteli
Letní hit prázdnin: Chorvatská Brela