Menu
Úvod  › 

7 způsobů, jak zvládnout dětský vztek

Praští sebou o zem, ječí, kope a vypadá, že bude mít srdeční zástavu, jak se vzteká. Nabízíme vám přehled možných strategií, jak dětský vztek zvládnout.

1. Ignorujte ho.

V průběhu záchvatu vzteku je dítě "mimo sebe." Cloumají jím emoce, frontální kortex (tedy oblast mozku, která je zodpovědná za dělání rozhodnutí a úsudek, je přetížený a dítě se neovládá. To je také důvod, proč při skutečně intenzivním záchvatu vzteku neuspějete s rozumnou argumentací a přesvědčováním. V takový okamžik, pokud to okolnosti trochu umožňují, se tvařte, jako kdyby se nic nedělo a ignorujte ho.

2. Dejte mu prostor.

Děti čas od času potřebují "upustit páru" a dát svému vzteku volný průběh. Dejte mu prostor, aby se mohlo vyvzteka nedestruktivním způsobem. Samozřejmě ne vždy je to možné, ale pokud to okolnosti dovolují, dejte mu možnost ventilovat svůj vztek.

3. Rozptylte ho.

Snažte se pozornost vztekajícího se dítěte odvést od problematického objektu k něčemu zajímavému a neškodnému, jako jsou například hračky, knihy a podobně. Nikdy však vztekající dítě neuplácejte sladkostmi, aby přestalo brečet. Jediné, čeho tím dosáhnete, bude to, že se dítě začne vztekat, kdykoli od vás bude chtít získat sladkost.

4. Zjistěte příčinu.

K největším záchvatům vzteku dochází u dětí ve věku kolem dvou let. Děti v totmto věku znají přivližně jen padesát slov a nedokáží je navíc spojovat do vět, takže jejich vyjadřovací schopnosti jsou velmi omezené. Skutečnost, že jim nerozumíte, je pro ně velmi frustrující a může vést k výbuchům vzteku. Snažte se přijít na příčinu jejich záchvatu a ten potom velmi rychle pomine. Často jde skutečně jen o pouhou frustraci z toho, že se s vámi nemohou dorozumět tak, jak by chtěly.

5. Objetí.

I když možná to poslední, na co máte při záchvatu vzteku myšlenky, je objímání vašeho vztekajícího se drobečka, pevné objetí mu skutečně někdy může pomoci, aby se uklidnil. Nemusíte říkat ani slovo, pouze své dítě obejmout a dodat mu tím pocit bezpečí i lásky.

6. Nabídněte mu jídlo.

Únava nebo pocit hladu jsou dva nejsilnější spouštěče dětského vzteku. Zkuste vztekajícímu dítěti nabídnout jídlo a možná budete překvapeni, jak rychle záchvat vzteku pomine.

7. Mluvte klidně.

I když to vyžaduje obrovskou dávku sebezapření a disciplíny, snažte se udržet klidný tón hlasu. Klidně svému dítěti něco recitujte, vyprávějte, nebo zpívejte. Je úplně jedno, co budete říkat, ale klidný tón vašeho hlasu ho uklidní a záchvat vzteku tak dříve odezní.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Vztek je noční můra