Menu
Úvod  › 

Vaše těhotenství: Velký přehled sportů

Váháte, jestli můžete v těhotenství dělat určitý sport? Najděte si v našem velkém přehledu sportů ten váš a zjistěte, jestli se pro vás hodí, i když čekáte dítě.

Aerobic

Pokud na něj chcete chodit, je nutné hlídat si svou tepovou frekvenci. Cvičitelka by měla vždy vědět, že jste těhotná a upozornit vás na potenciálně nebezpečné cviky. Na druhou stranu mírné tempo společně s vhodným protahováním vám může být v těhotenství velmi prospěšné. Po hodině aerobiku byste nikdy neměla být vyčerpaná.

Běh

Pokud jste před otěhotněním neběhala, rozhodně není vhodné začínat s tím v těhotenství a zejména se do běhání pouštět s velkými ambicemi. Mnohem lepší variantou je chůze. Jestliže trváte na běhání, zvolte pomalé a mírné tempo, které vás nebude vyčerpávat. I když jste běhala před otěhotněním, přizpůsobte svůj tréninkový program svému aktuálnímu stavu a zejména dávejte pozor na vyčerpání.

Bruslení

Bruslení v těhotenství se hodí pouze pro ženy, které se mu věnovaly i před otěhotněním na vysoké úrovni. Existuje zde totiž poměrně velké riziko zranění v důsledku pádu, které mohou být kvůli měnícímu se tělu mnohem častější. Rozhodně se nejedná o sport, se kterým byste mohla v těhotenství začít.

Chůze

Chůze v mírném tempu je v těhotenství vhodná pro všechny ženy. Odborníci jí doporučují i ženám, které nejsou na žádný pohyb zvyklé a mohou s ní začít i úplné začátečnice.

Jízda na kole

Na počátku těhotenství je jízda na kole v mírném tempu v pořádku. Postupem času spolu s tím, jak se bude měnit vaše tělo, budete mít nejspíš problém udržet rovnováhu a zvyšuje se tak riziko pádu. Rychlost jízdy na kole vždy závisí na vašem aktuálním stavu, ale obecně byste měla volit raději pomalejší frekvenci. Nejlepším vodítkem je vaše vlastní tělo, jakmile se začnete cítit nepříjemně, okamžitě přestaňte.

Jízda na koni

Při jízdě na koni hrozí velké riziko pádu a zranění a proto jej odborníci velmi nedoporučují. Pokračovat v něm můžete pouze v případě, že se mu věnujete na profesionální úrovni. Nicméně pro těhotné ženy představuje jízda na koni extrémně nebezpečný sport.

Jóga

Jóga je vynikající variantou pro relaxaci, protažení, práci s dechem i koncentraci. Navíc existují i speciální hodiny jógy pro těhotné.

Pilates

Tento druh pohybu je považován za jeden z nejlepších, jakému se těhotná žena může vůbec věnovat.

Plavání

Pokud ráda plavete, těhotenství je ideálním obdobím pro praktikování tohoto pohybu. Voda nadlehčí vaše tělo a uleví přetěžované páteři a kloubům.

Posilování

Posilování je obecně spojené s častým zraněním zad. V těhotenství není posilovna proto příliš doporučována. Pokud ji chcete navštěvovat, rozhodně byste tak měla učinit pod vedením odborníka a nikdy neposilovat jen sama.

Potápění

Pokud jste se potápěla už předtím, než jste otěhotněla, můžete v tom pokračovat i nadále. Nicméně maximální hloubka vašeho ponoru by měla být dva metry. Potápění do větších hloubek by pro vás i dítě mohlo být velmi nebezpečné.

Squash

Tento sport není pro těhotné žen vhodný. Přetěžuje příliš klouby, pohyby při něm jsou trhavé, intenzita příliš vysoká a navíc zde hrozí zranění břicha po úderu míčkem.

Tanec

Pokud nebudete při tanci dělat trhavé pohyby, neztratíte rovnováhu, nebo se příliš nevyčerpáte, představuje tanec velmi vhodnou těhotenskou formu cvičení.

Tenis

Tenis není pro těhotné ženy vhodný kvůli trhavým pohybům, riziku pádů a zranění, která mohou být v důsledku vaší snížené pohyblivosti ještě častější.

Veslování

Pokud jste se tomuto sportu věnovala už před otěhotněním a chcete v něm dál pokračovat, věnujte mimořádnou pozornost svým zádům. Rozhodně se však nejedná o vhodný sport pro těhotné a už vůbec byste s ním neměla v těhotenství začínat. Pokud totiž veslování neprovádíte správně, výsledkem může být bolest bederní páteře.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články