Menu
Úvod  › 

Těhotenství ve vyšším věku

Je vám víc než pětatřicet let a jste těhotná. Podle lékařů je přibližně tato věková hranice rizikovou pro matku a dítě. Co znamená a co s sebou nese těhotenství ve vyšším věku?

Těhotenství, které začne po pětatřicátém roce, považují lékaři za těhotenství v pokročilém věku. I když s sebou samozřejmě nese zvýšená rizika, naprostá většina žen ve věku od pětatřiceti do čtyřiceti let má zdravá těhotenství. V současné době jsou totiž ženy mnohem více informované o zdravotních rizicích i prevenci a také víc dbají o svůj životní styl než v minulosti.

Pozor na cukrovku

Před otěhotněním byste každopádně měla navštívit svého lékaře a konzultovat s ním svůj zdravotní stav (a to ať jste v jakémkoli věku), pokud trpíte dlouhodobým onemocněním, jako je například diabete, nebo vysoký krevní tlak. Sledování těchto dvou onemocnění je zejména důležité pro ženy nad pětatřicet let, protože ty jsou více náchylné k rozvinutí hypertenze a těhotenské cukrovky v průběhu těhotenství. V pokročilejším věku také velmi stoupá riziko genetických poruch jako je Downův syndrom.

Pokud jste starší než pětatřicet let a snažíte se otěhotnět víc než šest měsíců, je čas na návštěvu lékaře (u mladších žen se doporučuje odborné vyšetření po roce snažení). Starší ženy ale mohou mít s otěhotněním větší problémy, protože plodnost s věkem klesá. Na druhou stranu se dá neplodnost v mnoha případech účinné léčit.

Těhotenské komplikace

Počet žen, které otěhotní ve víc než pětatřiceti letech, se za poslední roky celosvětově zdvojnásobil. Bohužel se k těhotenství v pokročilejším věku pojí také mnohem více komplikací.

- Potrat: Riziko potratu u žen nad čtyřicet let je kolem pětadvaceti procent.

- Placenta previa: Jde o komplikaci, která může způsobit masové krvácení během porodu a plod musí být často vyjmut císařským řezem.

- Dlouhotrvající porod: Dlouhotrvající porod hrozí zejména v případě, že jde o ženino první těhotenství.

- Nízká porodní váha: Pravděpodobnost nízké porodní váhy dítěte (méně než 2,5 kg) nebo předčasného porodu (dříve než 37. týden těhotenství) se může významně snížit, pokud žena v těhotenství nekouří.

- Císařský řez: Ženy starší pětatřiceti let mají větší pravděpodobnost, že budou rodit císařským řezem než ostatní ženy.

- Downův syndrom: Zatímco u dvacetiletých matek je riziko Downova syndromu 1:10 000 , u pětatřicetiletých žen se zvyšuje už na 3:1000 a u čtyřicetiletých činí dokonce 1.100. Odborníci se domnívají, že je tomu tak pravděpodobně proto, že vajíčka starších žen byly víckrát vystaveny působení rentgenového záření, léků, infekcí a dalším škodlivým faktorům. Downův syndrom nelze předpovědět, ale lze jej odhalit prenatálními testy.

- Vysoký krevní tlak: Starší ženy jsou náchylnější na rozvoj vysokého krevního tlaku, diabetu a kardiovaskulárních onemocnění v průběhu těhotenství. Je proto nutné jejich pečlivé sledování lékařem.

Tipy pro starší matky

Důvodem, proč stále roste počet úspěšně ukončených těhotenství u žen na pětatřicet let, není jen v rozvíjející se lékařské vědě, ale také v zodpovědnějším přístupu žen a jejich zdravějším životním stylu. Snažte se do svého programu zařadit přiměřenou dávku pohybu a sportu v průběhu těhotenství i po porodu. Věnujte pozornost zdravému a vyváženému jídelníčku. Nezanedbávejte návštěvy lékaře a důsledně se řiďte jeho pokyny, nezapomínejte na to, že vaše těhotenství je o něco více rizikové a je nutné dodržovat preventivní opatření.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články