Menu
Úvod  › 

Špinění a krvácení na začátku těhotenství

Špinění a krvácení v těhotenství je jeden z největších a zároveň nejčastějších strašáků těhotných žen. Proč k němu dochází a kdy si máte začít dělat starosti?

Za krvácení v prvním trimestru těhotenství se považuje jakékoli vaginální krvácení či špinění v průběhu prvních třech měsíců těhotenství. Intenzita vaginálního krvácení se přitom může lišit od lehkého špinění až po silné krvácení s krevními sraženinami. Vaginální krvácení je častým problémem v časném těhotenství a touto komplikací trpí podle odhadů dvacet až třicet procent všech těhotných žen.

Jakékoli vaginální krvácení ve druhém a třetím trimestru těhotenství by vás mělo vážně znepokojit (na rozdíl od krvácení v prvním trimestru, které je relativně běžné a nemusí být příznakem ničeho špatného). Veškeré krvácení ve druhém a třetím trimestru považujte za nenormální a varovný signál. Skutečně nebezpečné je potom vaginální krvácení po osmadvacátém týdnu těhotenství.

Uhnizďování i potrat

Vaginální krvácení v prvním trimestru těhotenství může být způsobeno celou řadou různých faktorů. Krvácení v tomto období postihuje dvacet až třicet procent všech těhotenství. Přibližně polovina žen, které krvácí, později potratí. Přibližně tři procenta krvácejících žen potom prodělá mimoděložní těhotenství, které představuje velmi závažnou komplikaci, která může ohrožovat i život matky. Při jakémkoli vaginálním krvácení byste měla neprodleně kontaktovat svého gynekologa a konzultovat s ním nastalou situaci.

Uhnizďování: Malé množství krve (respektive mírné špinění) je normální okolností, která doprovází uhnizďování embrya v děloze. Jde obvykle jen o mírné špinění, které se objevuje stejný den, kdy by měla začínat vaše menstruace. Často si jej ženy spletou se slabou menstruací a považují jej za důkaz, že nejsou těhotné. Toto krvácení je normální částí těhotenství a není důvodem ke znepokojení.

Hrozící potrat: S hrozícím potratem je obvykle spojeno krvácení a křeče v podbřišku. Plod je sice stále uvnitř dělohy (potvrdí to ultrazvuk), ale není jisté, zda se tam udrží i nadále. Hrozící potrat může být zapříčiněn například infekcí (často například infekcí močových cest), dehydratací, užíváním drog nebo léků, či například v důsledku úrazu. Následkem toho se začne plod vyvíjet nenormálně. Dalšími příčinami hrozícího potratu může být i velká fyzická námaha, zvedání těžkých předmětů, sex, nebo velký emocionální stres.

Spontánní potrat: U spontánního potratu krvácení a křeče obvykle povolí a na ultrazvuku je vidět prázdná děloha. Jde o signál, že těhotenství skončilo. Příčiny spontánního potratu jsou v podstatě stejné jako u hrozícího potratu.

Neúplný potrat: O neúplném potratu se mluví, pokud je děložní čípek stále otevřený a z vás stále odchází krev, krevní sraženiny, nebo kousky tkáně. Znamená to, že potrat ještě nebyl dokončený a děloha se stále čistí.

Zamlklé těhotenství: O zamlklém těhotenství se mluví v případě, že ultrazvuk potvrdí přítomnost plodu v děloze, ale vývoj embrya se z nějaké důvodu pozastavil. Většinou se to stává, pokud má plod nějaké genetické abnormality a není schopný dalšího života.

Mimoděložní těhotenství: Dalším možným důvodem krvácení v časných stádiích těhotenství je mimoděložní těhotenství. To se ukáže na ultrazvuku a znamená, že embryum do dělohy vůbec nedoputovalo a roste mimo jí. Tento druh krvácení je nejnebezpečnější ze všech těhotenských krvácení, protože může pocházet například z ruptury vejcovodů a ohrožovat váš život. S mimoděložním těhotenstvím je obvykle spojena ostrá bolest v podbřišku.

Vedlejší příznaky

Pro vašeho lékaře je důležité znát množství a charakter krvácení či špinění, které jste prodělala. Všímejte si toho, kolik vložek jste spotřebovala, zda se v krvi objevily sraženiny nebo kousky tkáně. Pokud se v krvácení objevila tkáň, pomůže vašemu lékaři, pokud jí přinesete na vyšetření.

S krvácením v těhotenství je často spojena vzrůstající únava, velká žízeň, závrať i omdlévání. Pokud jste ztratila hodně krve, můžete si všimnout zrychleného pulsu, který se zrychlí zejména, pokud se postavíte z lehu, nebo ze sedu.

Kdy vyhledat lékaře

Krvácení není normální v žádném stádiu těhotenství. Jakékoli krvácení byste měla konzultovat se svým gynekologem. Pokud bylo krvácení slabé a neměla jste žádné bolesti, stačí vám vyšetření v ordinaci gynekologa. Na pohotovost byste měla okamžitě vyrazit v následujících případech:

- Krvácení je silné a máte křeče.

- Vaginální krvácení trvá víc než čtyřiadvacet hodin a vy nemůžete navštívit svého gynekologa.

- Omdlela jste, nebo se na omdlení cítíte.

- Krvácíte a máte horečku přes nad 38 stupňů Celsia.

- Máte bolesti horší než při menstruace, nebo silné křeče v podbřišku, pánvi, či bedrech.

- Krvácení zesiluje.

- Prodělala jste v minulosti potrat, nebo mimoděložní těhotenství.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
8 skutečně divných těhotenských příznaků
Těhotenské problémy, které nesmíte ignorovat
Chřipka a nachlazení v těhotenství
8 tipů na pohodové těhotenství