Menu
Úvod  › 

Jak se vyrovnat s neplánovaným těhotenstvím

Oznámila vám, že s vámi čeká dítě. Smůla je, že vy jste neměli v úmyslu stát se v příštích deseti letech otcem. Co se dá v takové situaci dělat a jak se máte zachovat?

Neplánované, či přímo nechtěné, těhotenství může dramaticky poznamenat i naprosto fungující dlouhodobý vztah. Samozřejmě, že existují muži, které potěší i tato nečekaná zpráva, ale většina z nás bude pořádně vyplašená a rozhodně se nebude cítit jako šťastní nastávající otci. Klasická je situace, kdy vy doufáte, že ona vyřkne to slovo: "interrupce", které by to vyřešilo za vás oba, zatímco ona znepokojeně poslouchá tikot svých biologických hodin a probouzí se v ní netušené mateřské city.

V každém případě se smiřte s tím, že konečné rozhodnutí je na ní a právě ona rozhodne, jestli se stanete otcem či nikoli. Skutečný problém však nastává v okamžiku, kdy o dítě skutečně nestojíte, ale zároveň ji nechcete ztratit. Ať už uděláte cokoli, počítejte s tím, že váš život už nikdy nebude jako předtím. Tipy, jak se srovnat s neplánovaným těhotenstvím, sestavil magazín Askmen.

Zeptejte se jí, co chce

I v případě, že jste si naprosto jistí, že skutečně nechcete být otcem, je zcela nezbytné zjistit, jaký názor v této kauze zastává ona. V hlavě se jí určitě honí spousta myšlenek a ocení, pokud projevíte snahu vyslechnout si je. Předtím než vyjádříte svůj názor, nechte mluvit ji - dáte tak najevo, že vám na ní záleží a že je pro vás její názor důležitý. Velmi se doporučuje vést tento rozhovor v soukromí a nikoli v zakouřeném klubu na sobotní diskotéce.

Sdělte jí svůj názor

Až se vypovídá, můžete jí seznámit s tím, jaký postoj k dané situaci zastáváte vy. Za každou cenu však zůstaňte klidní a nad věcí. Křikem a výčitkami ničemu nepomůžete a pokud míníte ve vztahu dál pokračovat, můžete se vsadit, že vám to v budoucnu (zcela oprávněně) vyčte. Navíc si uvědomte, že s těhotnými ženami cvičí hormony a jsou mnohem přecitlivělejší než za normálních okolností (a v tomto ohledu je úplně jedno, jestli je ve čtvrtém měsíci, nebo je těhotná dva týdny). Pokuste se být citliví a pokud navrhuje interrupci, rozhodně není vhodné mluvit o ní stejným tónem, jako byste jí posílali do obchodu koupit jogurt. Stejně tak volte velmi opatrně slova. Jestliže budete mluvit o vašem dítěti jako o "tom", bude mít potřebu dítě bránit a vás začne vášnivě nenávidět. Při vyjadřování se pokoušejte používat stejná slova jako ona.

Buďte upřímní

Teď není čas na mazání medu kolem úst; mluvte za každou cenu pravdu. Pokud jste si jistí, že skutečně nechcete být otcem, nevykrucujte se a řekněte jí to na rovinu. Nenechte se zatáhnout do hádky a vyčítání. Otcovství je závazek na celý život a vy máte nárok na to, abyste se na něj necítili připravení. Je však vaší povinností sdělit jí to.

Uveďte důvody

Jakmile jí řeknete svůj názor, podpořte ho dobrými argumenty. Většině žen nebude stačit, pokud jim řeknete, že jednoduše nechcete být otcem. Miminko s sebou nese spoustu zásadních životních změn: jídlo, plenky, neustálou péči - a tyto věci stojí spoustu peněz, které například nemusíte mít. Kdo se bude starat o dítě, zatímco budete pracovat? Mohli byste jej vychovávat ve vašem stávajícím bytě, nebo byste museli hledat nové bydlení? Museli byste se zadlužit? Racionálním argumentům bude vaše partnerka rozumět rozhodně lépe než konstatování: "Já prostě nechci."

Nevyhrožujte

Nejhorší, co můžete udělat, je snažit se dohnat svou partnerku k interrupci výčitkami a výhružkami. I kdyby to náhodou zafungovalo, velmi jí tak zraníte a váš vztah to doživotně poznamená. Je důležité, aby z vašich úst zaznělo, že pokud si dítě rozhodne nechat, budete její volbu respektovat.

Trvejte na svém rozhodnutí

Pokud se i přes vaše důvody a vás postoj rozhodne dítě si nechat, neznamená to, že musíte okamžitě vzít nebo spolu začít bydlet. Pokud jste od začátku trvali na tom, že nejste připraveni na to, stát se otcem, jde o její rozhodnutí, s jehož následky se bude muset vyrovnat sama. To samozřejmě neznamená, že z toho pro vás neplynou žádné závazky, ale ty jsou určené zákonem a ten vás nemůže nutit, abyste se ze dne na den začali cítit jako zodpovědný otec.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články