Menu
Úvod  › 

Je normální, když...? Co chcete vědět o těhotenství

Je normální, když při těhotenství krvácíte, udělá se vám akné, trpíte zácpou, nebo vám krvácejí dásně? Čtěte odpovědi na otázky, které trápí každou těhotnou ženu.

Těhotenství je velmi zvláštní období; vaše tělo prochází změnami, hormony se bouří a cvičí s vámi emoce a všechno je naopak. Je úplně normální, že se víc sledujete, pátráte po všech možných příznacích, hledáte na internetu, jak by se těhotenství mělo nebo nemělo projevovat a jakékoli odchylky vás znervózňují. Shromáždili jsme pro vás odpovědi na otázky, které těhotné ženy nejčastěji trápí:

1. Je normální, když nemám obvyklé příznaky těhotenství?

Je naprosto normální, že se u vás nevyskytuje kompletní výčet všech těhotenských příznaků, o kterých referují vaše kamarádky nebo články v časopisech. V průběhu prvních třech měsíců se u vás může objevit kterýkoli z těchto těhotenských příznaků: napětí prsů, nevolnosti, zvracení, přecitlivělost na pachy. Stejně tak ale nikde není řečeno, že těmito příznaky trpět musíte. Většinou jsou průkazným příznakem změny prsou, napětí v nich a citlivost, ale ani tento příznak není stoprocentně přítomný u všech.

2. Je normální, když krvácím?

Ano, krvácení nebo špinění v termínu, kdy byste měla mít menstruaci je ve většině případů zcela normální. Toto krvácení je v naprosté většině případů spojeno se změnami hladiny estrogenu. Krvácení je většinou jen velmi slabé a netrvá déle než dva dny. Podle odborníků se tento typ krvácení objevuje u zhruba dvaceti procent těhotenství. Lékaře byste však měla navštívit v případě, že začnete krvácet mimo termín své obvyklé periody, nebo krvácíte jasně červenou krví. V takém případě může jít o příznak mimoděložního těhotenství nebo potratu.

3. Je normální, když mám neustále zácpu?

Zácpa v těhotenství je naprosto normální zdravotní komplikací, která je způsobena hormonálními změnami. V těhotenství se trávení zpomaluje a výsledkem je často dlouhodobá zácpa. Každý den byste měla vypít láhev vody, zařadit do svého jídelníčku co nejvíc ovoce bohatého na vlákninu (švestky, hrušky, listovou zeleninu...) a snažit se chodit co nejvíce na procházky. Pokud vaše zácpa trvá déle než pět dní, měla byste navštívit lékaře, protože může být příčinou bolestivých hemoroidů.

4. Je normální, že vám pořád krvácejí dásně?

Ano, je normální, když vám v těhotenství krvácejí dásně po sebemenším podráždění. Ve skutečnosti zánětem dásní trpí čtvrtina těhotných žen. Opět v důsledku hormonální změn jsou vaše dásně oteklé, začervenalé a podrážděné. Opatrně si čistěte zuby a snažte se najít si čas na čištění zubů třikrát denně, nepoužívejte zubní nit a najděte si čas na návštěvu zubaře.

5. Je normální, že máte akné?

Ačkoli je to smutné, v těhotenství je skutečně běžné, že se na vaší pleti objevuje mnohem víc nečistot a problémů. Na vině jsou opět hormonální změny. Existuje méně početná skupina šťastných žen, kterým se naopak v těhotenství pleť vyčistí, ale většina z těhotných má zkušenost s pupínky, mastnou pletí a černými tečkami. Akné způsobuje zvýšená hladina progesteronu, ale nebojte se, po porodu akné zase vymizí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak těhotenství změní vaši pokožku
8 tipů na pohodové těhotenství
Špinění a krvácení na začátku těhotenství
Otěhotnění po potratu: Půl roku čekat nemusíte