Menu
Úvod  › 

Jak se v těhotenství změní tělo?

Samozřejmě, že počítáte s tím, že ji těhotenství změní, ale víte skutečně všechno? Na co se máte připravit a jaké změny prodělá její tělo, zatímco bude těhotná?

Každý nastávající otec tuší, že počínaje otěhotněním v jeho životě už nic nebude jako dřív. Nicméně, když potom ty změny skutečně nastanou, je jejich rozsahem obvykle šokovaný. Mnohé z těch změn se týkají těla vaší partnerky. Od tělesných, přes změny nálad, až k chování. Čtěte, na co se máte připravit.

Těhotenství

Změny postavy v těhotenství podle měsíců

1. měsíc: Nenápadné změny

Na vaší partnerce v průběhu prvního měsíce žádné dramatické změny neuvidíte, kromě toho, že bude víc odpočívat, uvádí server Fatherhood.

Některým ženám je mírně špatně a jejich prsa jsou citlivější, mohou bolet nebo svědit.

Na konci prvního měsíce má poměrně dost žen zkušenost s nevolností, která se dostavuje většinou brzy ráno nebo pozdě večer.

Na konci prvního měsíce navíc můžete zjistit, že se jí poněkud zvětšila prsa, což ostatně není nepříjemné.

2. měsíc: První signály

Všimnete si, že se trochu zakulatila kolem boků a zpevnila se jí prsa.

Je pořád unavená a laškuje s myšlenkou, že by přestala chodit do práce a pořád jen spala.

Na konci druhého měsíce jí prudce vylétne hladina progesteronu a estrogenu, takže se můžete těšit na vysoce zábavné změny nálad, které vás budou provázet celé těhotenství. Připravte se na to, že se v sekundě usedavě rozpláče proto, že jste například cibuli uložil do špatné poličky a pokuste se to nebrat osobně.

Navíc se také možná budete muset vzdát svých oblíbených utopenců a v ledničce budete nacházet jen broskve. Začínají totiž těhotenské chutě, na něco má neodolatelnou chuť, zatímco z dalších jídel se jí zvedá žaludek. Ale za týden už to může být jinak.

3. měsíc: Odliv energie

Jak se dítě vyvíjí, odčerpává jí energii. Připravte se na to, že o dobrém sexu si budete muset nechat chvíli jen zdát, protože na něj bude příliš unavená.

4. Začíná to být vidět

Tohle je doba, kdy se i nezaujatí pozorovatelé všimnou, že se ní něco děje. Nezapomeňte ale na to, že každá žena je rozdílná, a jak a kdy se na ní těhotenství projeví závisí na celé řadě faktorů.

Konečně ji přešla únava, kterou pociťovala po celé tři předcházející měsíce, takže s ní zase budete moci mluvit, aniž by usnula v půlce věty.

Pro změnu jí ale začnou bolet klouby a možná se jí v důsledku vzestupu hormonů výrazně zhorší pleť.

5. měsíc: Nejlepší měsíc

Většina těhotných říká, že pátý měsíc je nejlepší ze všech. Její tělo už udělalo velkou část těžké práce, takže teď má zase víc energie.

Navíc začínají být i navenek cítit pohyby dítěte v břiše. To je také ten správný okamžik, kdy byste jí měl začít pokládat ruku na bříško tak, jak jste to viděl v televizi.

Častěji jí teď bude bolet hlava.

6. měsíc: Cítíte víc

Na scénu se opět vrací stará známá únava.

Změn na jejích prsou se nedá nevšimnout. Dvorce se jí zvětšily a ztmavly a tak zůstanou až do porodu.

Má nižší krevní tlak a pořád se jí točí hlava.

7. měsíc: Nepohodlí

V průběhu tohoto měsíce roste rychleji a ona může cítit lehký tlak na vnitřní orgány, navíc se objeví zácpa.

8. měsíc: Je nešikovná

Jak dítě roste, změny jsou stále intenzivnější. Začnou jí bolet záda, bude těžko vstávat a sedat si, bez vaší pomoci jí bude dělat problém i přetočení na druhý bok.

Navíc bude mít problémy se spánkem a stráví několik probdělých nocí, které se samozřejmě patřičným způsobem odrazí na její náladě.

Navíc si možná bude muset koupit nové boty, protože jí otečou nohy a ruce.

9. měsíc: Velká událost

Ačkoli vám to připadá neuvěřitelné, její prsa se ještě zvětšila a začíná z nich téct kolostrum, které bude první potravou dítěte po narození.

Zvyšující se tlak na její vnitřní orgány způsobí, že se bude zadýchávat při jakémkoli pohybu a bude jí bušit srdce.

Její ledviny dostávají pořádně zabrat a na záchodě je tak často, že by se tam mohla přestěhovat.

Možná jí popraská kůže na břiše a udělají se jí strie.

Po porodu

I když změny, kterými prošlo její tělo za posledních devět měsíců jsou skutečně obrovské, bude mu stačit přibližně rok na to, aby se vrátilo zpátky k plus mínus původního vzhledu a velikosti.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články