Menu
Úvod  › 

Jste těhotná? Příznaky raného těhotenství

Ještě než se poženete do lékárny pro test, může vás na začínající těhotenství upozornit přímo vaše tělo. Zjistěte, jestli náhodou nečekáte dítě.

Uplynul týden nebo dva od toho, co jste se milovali a vy teď umíráte zvědavostí, jestli se to povedlo a vy jste skutečně těhotná. Odpověď vám dá těhotenský test, jenže abyste se na jeho výsledek skutečně mohli spolehnout, musíte počkat až do menstruace (případně jejího vynechání). Pokud jste skutečně netrpělivá, napovědět vám může i následujících čtrnáct velmi časných těhotenských signálů:

Nateklá prsa

Ranní nasazování podprsenky pro vás představuje skutečné mučení. Napětí a pocit těžkých prsů, ztmavnutí dvorců a případné zvýraznění žilek na hrudníku může být prvním časným signálem vašeho těhotenství. Pořiďte si co nejdřív dostatečně pevnou podprsenku, která vám od bolesti prsů alespoň částečně uleví.

Únava

Nedokážete přečíst už ani stránku, aniž byste v půlce neusnula. Pokud se najednou cítíte k smrti vyčerpaná, může se jednat o důsledek zvýšené hormonální hladiny ve vašem těle. Mnoho žen pociťuje velkou únavu po celý první trimestr a někdy dokonce i v průběhu druhého trimestru.

Nevolnost

U většiny těhotných žen se nevolnost objeví po šesti týdnech a později, ale některé s nimi mají zkušenost i dříve. Nejedná se pouze o ranní nevolnost, ale houpání žaludku vás může postihnout ráno, odpoledne i večer. Na zklidnění žaludku vám pomůže například zázvorová limonáda.

Časté močení

Pokud najednou nejste schopna vydržet celou noc bez toho, abyste pospíchala na záchod, může se jednat o jeden z prvních signálů těhotenství. V průběhu těhotenství tělo produkuje větší množství tekutin a váš močový měchýř bude vyvíjet mnohem větší aktivitu.

Bolesti hlavy

V důsledku změn v hormonální produkci pociťuje mnoho žen na počátku těhotenství bolesti hlavy. Dejte si však pozor na jejich tlumení léky, například ibuprofen není pro těhotné ženy příliš vhodný.

Bolesti zad

Bolí vás bedra a máte je lehce oteklá? Pokud normálně na bolesti zad netrpíte, může se jednat o signál časného těhotenství a uvolňování vazů. V průběhu těhotenství se bude bolest beder nejspíš stále stupňovat spolu s přibývající váhou.

Bolest podbřišku

Je to PMS nebo těhotenství? Těžko říct, ale pokud cítíte křeče a napětí v podbřišku, může jít o signál, že se vaše děloha roztahuje, aby se připravila na dítě.

Nezvyklé chutě

Najednou se nemůžete nabažit citrusových plodů, nebo máte neodolatelnou chuť na rybu. Pokud se vaše chutě najednou výrazně změní, můžete být skutečně těhotná.

Zácpa a nadýmání

Džíny vám sedí výrazně hůř než minulý týden? Pokud se cítíte najednou jakoby oteklá a nadmutá, může jít o důsledek nadměrné produkce progesteronu v průběhu těhotenství, který zpomaluje váš trávicí systém.

Výkyvy nálad

Manžel nechal pohozené ponožky na zemi a vy jste připravena ho za to zabít. Protože vaše tělo produkuje najednou ohromné množství hormonů, vaše nálada se mění rychleji než aprílové počasí.

 

Zvýšená bazální teplota

Pokud se už nějakou dobu snažíte otěhotnět, nejspíš si poctivě zaznamenáváte svou bazální teplotu a jste schopna podle ní zjistit, kdy máte ovulaci. Několik dní zvýšená bazální teplota však může také znamenat, že se vám vaše snažení podařilo a jste těhotná.

Přecitlivělost na vůně

Špinavý koš nebo podělané dětské plenky vám spolehlivě rozhoupou žaludek a váš čich se blíží kvalitám policejního psa. Jste přecitlivělá na vůně a zápach a mohou se vám změnit preference, takže například zjistíte, že jste předcházejících pět let používala naprosto nesnesitelný parfém.

Závratě

Nízký krevní tlak či snížená hladina krevního cukru, které mohou těhotenství doprovázet, se mohou projevit závratěmi a točením hlavy.

Špinění

Můžete nabýt dojmu, že jste dostala menstruaci, protože v jejím termínu se na vašich kalhotkách objeví tmavší skvrny. Jenže krvácení je mnohem slabší, může se objevit i dřív než očekávaná menstruace a toto špinění je vlastně jen průvodním znakem uhnizďování oplodněného vajíčka.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: Jste připravená na otěhotnění?
Nejlepší způsoby, jak rychle otěhotnět
8 skutečně divných těhotenských příznaků
Jak podruhé otěhotnět