Menu
Úvod  › 

Co vám o těhotenství nikdo neřekne

Budete nabroušená na svého partnera a zároveň jste mu nikdy nebyla blíž. V jednu chvíli budete chtít žhavý sex, v dalším okamžiku na něj nebudete moci ani pomyslet. Víme, co vás na těhotenství zcela jistě překvapí.

Naprostá většina žen ví, že v těhotenství budou chodit častěji na záchod, mohou trpět nevolnostmi, zvětší se jim prsa, břicho, jejich partner bude mít mentální problém se sexem a nebude vědět, co si s nimi počít. Ale pak existuje ještě spousta věcí, o kterých se v souvislosti s těhotenstvím příliš nemluví a přesto jsou velmi podstatné:

Budete nabroušená na svého partnera

Jakmile otěhotníte, váš partner přestane být tím milým chlapíkem, u kterého jste byla ochotná tolerovat poházené ponožky a ostříhané nehty na dně vany. Najednou se z něj stává otec vašeho dítěte. Jakmile otevřete některou z jeho zásuvek a vyvalí se na vás záplava jeho trenek, zmačkaných papírů a neroztříděných účtů, které se chystá už půl roku dát do pořádku, zaplaví vás panika, s kým jste si to vlastně dítě pořídila. Když ho budete pozorovat, jak leží na gauči v trenkách a sleduje fotbal, napadne vás: "A tohle má být vzor pro moje dítě?" Klid, tyto myšlenky jsou normální a rychle samy zmizí, jen se musíte oba sžít s novou rolí.

Zároveň mu budete blíž

Zároveň vám však bude partner nejblíž za celou dobu, co se znáte. Všechno na něm bude vnímat v úplně novém světle; budete přemýšlet, jestli bude mít dítě jeho oči, jeho úsměv nebo jeho hlas. Všechny společné aktivity si budete představovat z úhlu, jak budou asi vypadat, až je budete podnikat ve třech (čtyřech, pěti). Začnete o vás zkrátka uvažovat jako o rodině.

Zmítáte se mezi touhou a odmítáním

Vaše libido připomíná horskou dráhu. V jednu chvíli byste za sex dala cokoli, vaše prsa jsou nalitá, vlasy lesklé a bohaté, pokožka zářící a vy si připadáte jako bohyně. V dalším okamžiku myslíte jen na dítě a odmítáte, aby se vás partner jen dotkl, protože bůhví, co by to s tím malým drobečkem udělalo. Nelze se divit, že je váš partner mírně řečeno podrážděný a zmatený.

Vybírání jména dítěte je stresující záležitost

Předtím, než otěhotníte, máte pocit, že seznam skvělých jmen je nekonečný. Každé druhé jméno se vám líbí a připadá vám bezvadné. Jakmile se začne jednat o vaše dítě, máte najednou spoustu výhrad: Jedno jméno je příliš obyčejné, druhé příliš časté, další zní divně, jiné nepasuje k vašemu příjmení, další nevyhovuje z hlediska numerologie. Připravte se na to, že výběr jména bude dlouhodobý boj.

Je těžké nepreferovat pohlaví

Samozřejmě, že především chcete, aby dítě bylo zdravé, ale uvnitř cítíte, že byste o kousek raději měla děvčátko, nebo chlapce. To samozřejmě neznamená, že dítě druhého pohlaví budete mít méně ráda. Nicméně je normální, že předtím, než se dozvíte, jaké pohlaví bude vaše dítě mít, jedno preferujete.

První tři měsíce budete úplně vycucaná

Jakmile zjistíte, že jste těhotná, zachvátí vás nadšení. Jenže potom rychle nastoupí těhotenské obtíže. Za prvé to budou nevolnosti, které se rozhodně nemusí omezovat jen na ráno. Bude vás strašit riziko potratu (potratem skončí kolem patnácti procent všech těhotenství a osmdesát procent z toho před dvanáctým týdnem těhotenství), takže než se přehoupnete do druhého trimestru, budete na toto riziko pořád myslet. Budete neustále unavená, bude se vám chtít spát, do toho vás budou bolet oteklá prsa. První trimestr zkrátka pravděpodobně nebude procházkou růžovým sadem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Taška do porodnice: 8 překvapivých věcí
Neplánované těhotenství: Jak ho zvládnout?
Nejlepší věk na těhotenství - kdy mít dítě?
Potrat: Mýty, příčiny a příznaky
Otěhotnění při rakovině je obrovský risk