Menu
Úvod  › 

Neplánované těhotenství: Jak ho zvládnout?

Těhotenství jste neplánovali, ale ochrana poněkud selhala a ona čeká vaše dítě. Co máte v této situaci dělat, abyste se sami sobě mohli ještě podívat do očí?

Vaše partnerka vám právě oznámila, že je těhotná a je vám naprosto jasné, že život od toho okamžiku dostane skutečný spád. Nevíte, jestli jste víc překvapení, zděšení, šťastní, nebo smutní. Všechny emoce na vás doléhají obrovskou silou a vy nevíte, co máte dělat, protože jste rozhodně neplánovali stát se otcem. Základním pravidlem je zůstat v klidu! Za všech okolností se pokuste zůstat klidní, pod kontrolou a podporující svou partnerku. Pokud z této role vypadnete, vaše partnerka vám to nikdy nezapomene a neodpustí.

Co nedělat:

Nepředpokládejte automaticky, že si těhotenství přála a že chce dítě donosit.

Nepředpokládejte automaticky, že bude chtít jít na potrat.

Nemyslete si, že potrat je snadným řešením.

Nikdy jí nepodezírejte, že otěhotněla naschvál a vám navzdory (a už vůbec jí to neříkejte).

Co dělat:

Berte její zdraví jako prioritu (s tím souvisí i to, že ji nesmíte v žádném případě nutit do interrupce).

Podpořte jí, aby šla co nejdřív na gynekologii.

Promluvte si s ní otevřeně a upřímně o všech možnostech: rodičovství, interrupci i adopci.

Pokud vás o to požádá, jděte s ní na ultrazvuk.

Respektujte její rozhodnutí, protože možnost volby je její právo.

Ať už s jejím rozhodnutím souhlasíte nebo ne, respektujte je a nenuťte jí, aby je změnila. Bude to ona, kdo ponese největší tíhu důsledků, ve hře je její zdraví a případná změna celého života. Na vás je, abyste si s ní upřímně a otevřeně promluvili o tom, jaký k celé záležitosti zaujímáte postoj. Pokud se na rodičovských povinnostech nechcete nijak podílet, měli byste jí to oznámit co nejdříve, aby mohla tuto skutečnost uvážit při svém rozhodování. Stejně tak byste jí měli vyjádřit podporu i v případě, že byste se otcem chtěli stát, ale ona chce jít na interrupci.

Uvažte i to, jakým způsobem poznamená váš vztah interrupce, ke které byste jí případně přemluvili. Pokud vám na vztahu s partnerkou záleží, je velmi pravděpodobné, že ukončení těhotenství, o kterém není vnitřně přesvědčená, vaše vzájemné vazby rozloží.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Po porodu: Na co se musí připravit muži
Pro muže: Jak být užitečný při porodu
V čem jsou otcové lepší než matky
Test pro muže: Dokážete se postarat o mimino?