Menu
Úvod  › 

Sauna a horká vana v těhotenství: Ano, nebo ne?

Jste těhotná a chystáte se do sauny, nebo jste dostala chuť na horkou vanu? Pozor, horká voda nebo příliš vysoká teplota mohou ohrozit vaše nenarozené dítě.

Posezení v sauně nebo horké vaně se vám může zdát jako perfektní relaxace a úleva od těhotenských bolestí a strastí, ale ze zdravotního hlediska byste si měla saunu a horkou vanu v těhotenství odpustit. Vysoké teploty mohou způsobit zvýšení vaší tělesné teploty, která může být pro dítě i matku nebezpečná.

Pokud teplota těhotné ženy přesáhne 38,8 stupňů, varují odborníci před možnými komplikacemi těhotenství i vyvíjejícího se plodu. Zejména nebezpečné je zvýšení teploty v prvním trimestru těhotenství, ale lékaři saunu a horkou vanu nedoporučují po celé tři trimestry. Raději si tedy zvolte jinou metodu relaxace, jako je například jóga, masáž či teplá sprcha.

Sauna

V sauně panuje velmi vysoká teplota, která může zvýšit i vaší tělesnou teplotu. Pro těhotnou ženu (zejména pokud trpí vysokým krevním tlakem) tak nastává riziková situace, která může ohrozit vývoj dítěte, které uvnitř ní roste. Nebezpečné je to zejména v prvním trimestru.

Sauna je přitom atraktivní zejména kvůli uvolňování toxinů a nečistot v důsledku pocení, protože okolní teplota rozšiřuje a otevírá cévy a póry. I těhotných žen však intenzivní pocení může vést k dehydrataci a hypotenzi (nízkému krevnímu tlaku). Důsledkem hypotenze potom může vést k omezení krevního zásobení dítěte, což je velmi nebezpečné.

Horká vana

U horké vany platí to samé jako u sauny a totiž, že hrozí riziko přehřátí. Čím víc máte vody a čím hlouběji jste ponořená, tím větší riziko zvýšení tělesné teploty hrozí. Pouhých deset až dvacet minut v horké vaně může zvednout tělesnou teplotu až na osmatřicet stupňů. Navíc tím, že že jste ponořená do horké vody, tělo se nemůže ochlazovat pocením.

Podle studie publikované v roce 1992 publikované v magazínu Journal of the American Medical Association ženy, které si v těhotenství dopřávaly pravidelně horkou vanu, trpí mnohem větším rizikem, že se jim narodí dítě s vrozeným poškozením mozku nebo míchy. Navíc některé studie prokázaly spojení mezi horkou vanu a vyšším rizikem potratu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Pouštějte svému bříšku hudbu
Těhotenství a bolest zad
Co těhotným ženám nikdo neřekne
Pleť v těhotenství: Na co se máte připravit?