Menu
Úvod  › 

Mužská versus ženská pleť aneb péče o pánskou pokožku

Péče o pleť se už dávno netýká pouze ženské populace. I muži by měli pravidelně pečovat o svou pokožku, pokud jí chtějí chránit před negativními vnějšími faktory. Společnost, v níž žijeme, se postupně vyvíjí a mění. Plastická chirurgie a kosmetická péče už není výsadou jen žen. Totéž lze říci o domácí péči o tělo a pleť.

I pánové se chtějí líbit a splynout s prostředím, ve kterém se pohybují. Mnoho mužů si přeje, aby jejich pokožka působila jednak reprezentativně, ale také zdravě. Stejně tak jako ženy i muži řeší problémy s akné, citlivostí, pigmentovými skvrnami a vráskami. Pokožka člověka se mění v závislosti na prostředí, kde se pohybuje, stravě, věku a pohlaví. Z tohoto důvodů vyžaduje pokožka pánů rozdílnou péči i specifický přístup.

Testosteron určuje specifika

Především hormon zvaný testosteron určuje specifika pánské pokožky a způsobuje rozdílnou strukturu pleti. Kůže každého jednotlivého člověka je jedinečná. Ovšem hlavní rozdíl mezi pánskou a dámskou pletí spočívá v silnější a mastnější pokožce. Pokožka mužů je zhruba o 20% silnější než ta ženská. Nachází se v ní daleko více kolagenu. Z tohoto důvodu má i pevnější a bytelnější vzhled. Kolagen ztrácí muži mnohem pomaleji než ženy. Proto se mnohdy zdá, že snad muži nestárnou a vypadají stále stejně. Naproti tomu u žen dochází k dramatickým změnám následkem prudkého úbytku kolagenu zejména v období menopauzy. Pravdou zůstává, že mužská pokožka vypadá skvěle po dlouhou dobu, ale jen za předpokladu, že se jí dopřává vhodné péče. V opačném případě se ani pánové problémům s pokožkou nevyhnou.

Hlavní rozdíly mezi mužskou a ženskou pletí

Chlapi mají mnohem více mazových žláz. Což znamená, že mají i více pórů. To je jeden z důvodů, proč mají také větší pravděpodobnost k tvorbě akné. Plusem pozdního věku je, že jejich pleť nebývá suchá se sklonem k tvorbě vrásek. Příznaky stárnutí se projeví u pánů mnohem později, ale o to rychlejší změny se dočkají. Muži bývají zase více ohrožení ztrátou svalové hmoty, ochabováním pleti, nateklými víčky, kruhy pod očima a celkově unaveným vzhledem. Jejich pleť stárne sice později, ale o to rychleji. Vrásky nebývají zrovna to, co pány trápí tak, jako ženy. Vrásky mužů jsou také jiné než u žen. Kromě toho, že se objevují mnohem později, se spíš jedná o hlubší rýhy.

Pánové a holicí strojky

Holení narušuje horní vrstvu kožních buněk. Pokožka je proto citlivá na různé vnější faktory. Každičké holení pokožku muže zatěžuje a téměř 40% způsobuje kožní problémy. Pleť mužů, jež se pravidelně holí, je vystavena během života až 16 tisíc oholení. Nedostačující navlhčení a tupá žiletka při holení, může vést k  drobným řezům, oděrkám, zčervenání a následně vyrážkám. Je logické, že se pokožka mužů se výrazně liší od pokožky žen. Je proto potřeba i jiného přístupu v oblasti kosmetické péče. Pánská kosmetika by měla respektovat jedinečné biologické vlastnosti mužské pleti.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Péče o pleť