Menu
Úvod  › 

Jak se starat o pleť v zimě?

Popraskané rty, vysušený loupající se obličej a červené fleky. To jsou typické problémy, se kterými se potýká v zimě mnoho žen. Co potřebuje vaše pleť v zimních měsících?

V zimě na vaši pleť útočí mnohem víc škodlivých vlivů než v létě. Chlad, vítr, výkyvy teplot, ústřední topení v bytech, mráz. To všechno představuje pro pokožku velkou námahu a potencionální poškození. Právě teď přichází období, kdy se své pleti musíte věnovat víc než jindy. Ukážeme vám, co potřebuje.

Pokud pokožka čelí škodlivým vlivům, nejprve se změny projeví na její vrchní vrstvě a poškození se dotkne kožní tkáně nebo cév. Proto se také na pokožce nejdřív projeví například příznaky stárnutí a je nutné jí věnovat pravidelnou každodenní péči, abyste podobná poškození minimalizovala.

Hydratujte

Základem dobré péče je pravidelné čištění, které byste měla minimálně v zimě provádět dvakrát za den. Možná se vám zdá, že pleť je potřeba hydratovat především v létě, kdy ji vysouší slunce a horký vzduch, ale stejný efekt má na pokožku i mráz nebo ústřední topení. Představte si typickou místnost v zimě, kdy jsou všechna okna pozavíraná a topení puštěné na maximální výkon. Vzduch v místnosti je horký a suchý a vaše pleť tak trpí. Pokud můžete používejte doma zvlhčovače vzduchu, ale především dodávejte vlhkost své pokožce.

Vybírejte si hydratující přípravky na olejové bázi, které chrání pleť před vysoušením lépe. V zimě není příliš vhodné používat přípravky s velkým obsahem tekutin, proto sáhnetě raději po krému nebo mléku, které obsahuje přibližně 80% tuku či oleje a 20% vody.

Než jdete v zimě ven

Předtím, než se vypravíte do mrazivého počasí, naneste na si a obličej, ruce a případně další kůži, která je vystavená venkovním vlivům, dostatečně silnou vrstvu hydratačního přípravku. Ten bude pokožku chránit před vnějšími škodlivými vlivy a čím déle se budete venku pohybovat, tím víc vaše pleť tuto ochrannou bariéru ocení. Ani v zimě nezapomínejte na opalovací krém; pro vaši informaci, zatímco písek odráží 17% slunečních paprsků, u sněhu je to 80%.

Mimořádně citlivé na chlad jsou vaše rty. Nikdy nevycházejte ven bez ochranného balzámu. Pokud máte choulostivější rty, rezignujte v zimě na rtěnku a aplikujte místo ní několikrát denně balzám. Popraskaly vám přesto bolestivě rty? Před spaním na ně naneste vrstvičku obyčejného medu a nechte působit celou noc (nebo alespoň dokud si ho ve spaní neslíznete), rty se vám krásně vyhojí.

Nezapomeňte na rukavice. Ochrana rukou před studeným vzduchem je nejlepší prevencí před nepěknými červenými fleky. Rukavice musí být samozřejmě vyrobeny z materiálu, který nedráždí vaši pokožku.

Jakmile se vrátíte zvenčí, okamžitě svlékněte vlhké nebo dokonce mokré oblečení a boty. Chráníte tak kůži před zbytečným drážděním.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Péče o pleť