Menu
Úvod  › 

3 tipy jak bojovat proti uhrům na tváři

Uhry chcete-li akné (trudovitost, uhrovitost, nežity) se mohou vyskytovat nejen v obličeji, ale i na hrudi, zádech, ve vlasech. Jedná se o zánětlivé onemocnění kůže a rozeznáváme mnoho forem této nepříjemné choroby. Od lehkých forem po vážné zánětlivé defekty kůže.

Důsledkem je uzavření mazové žlázy pokožky, a to vede k zanícení samotné žlázy a přilehlého okolí. Mnoho lidí zaměňuje černé tečky (komedony) za uhry. To jsou však dva rozdílné problémy. Uhry představují pupeny se začervenalým místem, jež bývá lehce vystouplé, oteklé a bolestivé. U středně těžké formy akné hrozí i vznik jizev. Uhrovitost patří k multifaktoriálnímu onemocnění, na němž se podílí spousta vlivů od vnějšího i vnitřního prostředí. Bývá nesnadné odhalit pravou příčinu.

Zdroj:Akné na tváři

Nejčastější příčiny akné a uhrů

K nejčastějším příčinám patří dědičnost, hormonální nerovnováha (puberta), období před menstruací, zvýšená tvorba kožního mazu, kde působí baktérie, venkovní faktory (nevhodná kosmetika, znečištěné prostředí), nevhodná skladba stravy apod.

Dermatolog

Jestliže vás uhry trápí ve větší míře, než jeden až dva nežidy v měsíci, pak je vhodná návštěva dermatologa. Ten určí léčbu podle projevů. Ovšem před začátkem jakékoliv léčby je doporučována změna životního stylu: úprava jídelníčku, zanechání kouření, omezení konzumace alkoholu, vyvarovat se znečištěnému prostředí, zmírnit stres atd. Pokud však hledáte pomoc, pro občasné uhry, které tu a tam potrápí, pak přinášíme 3 osvědčené tipy.

3 tipy proti uhrům

  • Jedlá soda - Sodu smíchejte s troškou citronové šťávy a vzniklou kašičku naneste na několik minut na pupínek. Stačí jen pár minut, abyste pokožku v okolí příliš nevysušili.
  • Citron - Citronová šťáva vysušuje, takže stačí namočit tampónek do šťávy a přetřít postižené místo. Nechte chvíli působit a opláchněte.
  • Zubní pasta - Nemáte-li po ruce sodu ani citrón, zubní pastu doma určitě mít budete. Naneste na pupínek a nechte působit půl hodinky, poté opláchněte.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Péče o pleť