Menu
Úvod  › 

Co může znamenat začervenalá kůže na tváři?

Kůže patří k největšímu lidskému orgánu a mimo estetické funkce plní mnoho dalších úkolů. Kožní onemocnění může postihnout jakoukoliv část těla nevyjímaje tváře. Závažnost se pohybuje od podráždění pokožky až ke stavům ohrožujícím život člověka. Začervenalou kůži ve tváři může způsobovat mnoho faktorů. Od alergické reakce, ekzém, až po popraskané kapiláry a další. Co vše může zčervenalou kůži způsobovat, se dozvíte v dnešním článku.

Poruchy barvy kůže

Poruchy barvy pokožky s projevem červené či nachové barvy jsou nejčastěji nazývané oheň a jde o Névus flammeus nebo angiom. Jde o vrozenou poruchu cévních kapilár a objevují se na obličeji, hlavě a krku. Tato porucha trvá celý život.

Zdroj:Začervenalá kůže

Ekzém

Dalším viníkem začervenalé kůže ve tváři může být ekzém, lidově řečeno lišej - neinfekční zánět kůže, který je reakcí organismu na nějaké alergeny. Projevovat se může puchýřky, svědivými vyrážkami, mokváním, zarudnutím, stroupky apod. Ekzému existuje více druhů a pro jeho následnou léčbu je vždy klíčová správná diagnóza.

Žilní nedostatečnost

Rozšířené žilky vznikají v důsledku žilní nedostatečnosti, jež je způsobená obráceným tokem krve v žilách. Příčinou je tlak, který způsobuje poškození cévních stěn. Vysoký krevní tlak, obezita, dlouhotrvající zánět jsou jen střípkem lékařských příčin žilní nedostatečnosti a nemusí se vždy jednat pouze o lékařské příčiny. Například drhnutí tváře či necitlivé čištění pokožky mohou způsobit popraskání kapilár, obzvláště v očním okolí.

Alergie

Další příčinou může být alergická reakce na kosmetiku, nějaké jídlo či dokonce sluníčko. Zvlášť lidé se světlou pokožkou mohou zčervenat nejen ve tváři, ale i dalších místech na těle. Alergie na sluníčko se odborně nazývá světelná urtikaria, ale setkat se můžete i s termínem "kopřivka". Mezi nejčastější projevy patří svědění pokožky, zčervenání, ekzémy, fleky, otoky, pupínky kdekoliv na těle - také ve tváři.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Péče o pleť