Menu
Úvod  › 

Jak nosit pánský oblek

Existuje mnoho návodů, které radí, jak nosit správně oblek, pokud chceme vyrazit do společnosti. Nezřídka se jedná o rady výtečné, nicméně přeci jen krapet složité. A to jak na zapamatování, tak aplikování do praxe.

Jsem si jistá, že se v ČR na muže ve společnosti neklade tak silný nápor, aby nějak striktně dodržovali všechna psaná či nepsaná pravidla. Na stranu druhou existují zcela elementární pravidla, jež se u nás stále dokola porušují a ignorují. To už není ani tak škoda, jako mnohdy trapas. Nejste-li zrovna džentlmeni z povolání, nehlásíte-li večerní zprávy v televizi nebo se neúčastníte večírků české smetánky, dovolili bychom si vyjmenovat pouze pár pravidel.

Jak je to s kravatou?

Šířka kravaty by měla být stejná, jako je šířka klopy. Je to pouze přibližné měřítko. Krejčovským centimetrem to rozhodně kontrolovat nemusíte. Lpět nemusíte ani na tom, zda se vaše pěst vejde mezi hruď a sako. Je to sice vhodný ukazatel toho, jak vám sako sedí, ale úplně bych tohle pravidlo neřešila. Nenoste prosím pěkně nikdy kravatu s obrázky - je to fakt nevkusné.

Jak nosit sako?

Pokud si sedáte, mějte vždy všechny knoflíky rozepnuté. A naopak, jestliže nesedíte, mějte rozepnutý pouze spodní knoflík saka. Sako si nikdy nesundávejte, snad jedině během řízení, kdy chcete zamezit jeho zmačkání.

A co oblek?

Obleky světlé barvy noste před šestou hodinou večerní. Po této hodině už vytáhněte oblek černé barvy. Nikdy jej neperte v pračce, obzvlášť pokud máte honosnější oblek - vždy jej noste do čistírny.

Košile a kalhoty

Knoflíčky u košile - tedy manžety ponechávejte vždy zapnuté. V opačném případě byste působili, jako vidláci. Kalhoty si nasazujte a zapínejte v pase - ne na bocích. No vida. Pár základních pravidel jsme zvládli a není to žádná věda. Tak ať se vám oblek dobře nosí a uděláte ve společnosti dojem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Co je trendy a stylové