Menu
Úvod  › 

6 největších chyb v péči o pokožku

Zapomeňte na zázračné, nehorázně drahé krémy. Své pokožce můžete prospět mnohem levněji a snáze. Stačí vyvarovat se v její péči častých chyb.

1. Používáte agresivní prostředky

Spousta lidí předpokládá, že čím víc čistící a mycí prostředek pění, tím je účinnější. Takže čím víc pěny vyprodukuje jejich mýdlo nebo sprchový gel, tím zůstane jejich kůže čistější. Jenže naopak nadměrné pěnění je obecně signálem, že prostředek obsahuje agresivní detergenty, které kůži vysušují a poškozují. Poohlédněte se v obchodě raději po přípravcích s obsahem mastných kyselin, které vaši pokožku posílí. Pokud máte suchou kůži, investujte raději do čistících olejů, které odstraní z vaší kůže nečistoty a líčidla bez poškození přirozené kožní bariéry.

2. Málo vitamínu A

Retinol, forma vitaminu A, je základem prevence vrásek a dalších projevů stárnutí kůže. Pokud už vrásky máte, dokáže je také účinně minimalizovat. Pokud je vám víc než třicet let, měla byste se se svým dermatologem poradit o užívání přípravků s vitamínem A (ať už ve formě potravinových doplňků, nebo kosmetiky s obsahem retinolu).

3. Věnujete se svém pokožce příliš

Záplava reklam vás v podstatě každý den přesvědčuje o tom, že pokud si nekoupíte celou baterii lahviček s pleťovými přípravky, nemůžete vypadat dobře. Obrovské útraty věnované rozmazlování pleti se jeví jako naprostá nezbytnost. Jenže odborníci tvrdí, že vůbec není potřeba kupovat nehorázně drahé krémy špičkových značek. V jejich případě totiž často platíte právě jen za značku, protože méně známý a o polovinu levnější krém z drogérie má úplně stejné složení a poskytne vaší pleti právě tak kvalitní péči. Za ušetřené peníze si raději kupte ovoce a zeleninu, které vašemu vzhledu prospějí mnohem víc než luxusní značky.

4. Příliš mnoho péče o obličej

Investujete spoustu peněz do přípravků na obličej, další spoustu času strávíte jejich aplikací a výsledek není ani rámcově uspokojivý? Zkuste pro změnu kosmetiku na obličej minimalizovat nebo úplně omezit. Odborníci totiž tvrdí, že řada lidí nemá vůbec tušení, jaký typ kosmetiky je pro pokožku jejich obličeje vhodný, a nevhodně vybranými prostředky si mohou naopak uškodit. Snadno pak může dojít ke zhoršení akné, esenciální oleje zase mohou dráždit citlivou pokožku. Zkuste proto na nějaký čas kosmetické přípravky na obličej zcela vysadit, možná budete překvapeni.

5. Myjete se ve špatnou dobu

Obličej se vždy myjte poté, co si z vlasů opláchnete šampón, kondicionér a další vlasovou kosmetiku. Přípravky pečující o vlasy totiž často obsahují látky, které mohou zhoršovat akné. Typickým příkladem je například kokosový olej. Pokud zbytky vlasové kosmetiky zůstanou na pokožce obličeje, dráždí ji a mohou být příčinou celé řady problémů a nepříjemnosti.

6. Nepoužíváte opalovací krém každý den

Opalovací krém rozhodně není vyhrazený jen na pláž nebo pro slunečné dny. Vaše pokožka potřebuje ochranu před slunečním zářením. Většinu lidí sice napadne použít opalovací krém, pokud ví, že budou většinu dne trávit na slunci, ale jen málokdo si přitom uvědomí, že mnohem víc dnů je ultrafialovému záření vystavena nechráněná pokožka. Nezapomeňte, že vaše kůže si pamatuje a sčítá zdánlivě nepodstatné chvilky, kdy jdete nakoupit, než přejdete z auta do kanceláře, obědváte na nekryté zahrádce. Každý den byste proto měli nekrytou kůži ošetřit opalovacím krémem s minimálním ochranným faktorem 15.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Péče o pleť